/ Güncel / Sultanahmet Patlamasının Sanıklarına Tahliye

Sultanahmet Patlamasının Sanıklarına Tahliye

on 5 Eylül 2016 - 17:17 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Sultanahmet’te 12 Ocak’ta, 12 Almanya vatandaşının öldüğü, IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısıyla ilgili görülen davada skandal bir karara imza atıldı.  Saldırıyı IŞİD üyesi i Nabil Fadlı gerçekleştirmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13’ü tutuklu 26 sanığın yargılandığı   davanın ikinci celsesinde 6 sanığın tahliyesine karar verildi. Tahliye edilen sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı kondu. Mahkeme heyeti, sanıklar Ahmad Darwish, Ali Alibrahem, Ehab Haidar, Omran Alibrahem, Zafer Alshal ve Zekeriya Derviş’in suç vasfının değişme ihtimali, tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi. Heyet, sanık Ahmad Darwish’in telefon bilgilerinde ismi geçen Lokman adlı şahsın tespit edilerek tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Sanıklar Abdulrahman Faaiz Rashif Rashid, Atala Elhasan, Ayad Muner Saud Saud, Fevzi Muhammed Ali, Halil Derviş, Mohammed Khaled Hawaslı ve Omar Hallım Raheem Raheem’in tutukluluk hallerinin devamına karar veren heyet, duruşmayı, 1 Aralık tarihine bıraktı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kendine muhalif her kesimi tasfiye operasyonuna giren, FETÖ’yle ilgisi olmayan akademisyen ve kamu görevlilerini ihraç edip, muhalif gazeteceleri tutuklayan, gazeteleri kapatan AKP, Cerablus operasyonunun bahanesi olarak IŞİD’i sınırdan temizleyeceğini iddia etmişti. Ülke içinde her türlü faaliyeti kolayca gerçekleştiren IŞİD’le bağlantısı kesin olan sanıkların tahliye edilmesiyle AKP’nin asıl derdinin IŞİD olmadığı bir kez daha açıkça gözler önüne serilmiş oldu.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!