/ Dünyadan / Suriye’de ÖSO, ABD Bayrağını Yaktı: ABD ve AKP Baltayı Taşa Vuruyor!

Suriye’de ÖSO, ABD Bayrağını Yaktı: ABD ve AKP Baltayı Taşa Vuruyor!

on 27 Eylül 2016 - 20:58 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bugün Suriye’nin Mare bölgesinde önemli gelişmeler yaşandı. Sputnik Türkiye’nin ÖSO kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Mare’de ÖSO, ABD bayrağı yaktı. Yaklaşık 100 militan protesto gösterisinde ABD aleyhine sloganlar atarken protestoda sık sık “Katil kafir ABD, Suriye’den defol” sloganları atıldı.

ABD bayrağını yakan grup ÖSO’ya bağlı Şam Cephesi. Bu grup geçen yıl 25 Aralık’ta Nureddin Zengi, Mucahidin Ordusu, Asalet ve Kalkınma Cephesi, Festakim Kema Umirte Cephesi ve Tevhid Tugayları’nın birleşmesiyle oluşturuldu. Bu grupların çoğu Selefi savaşçılardan oluşuyor. Şam Cephesi’ne son olarak geçen yıl 31 Ocak’ta Hareket Hazm katıldı. Hareket Hazm, ABD’nin bir dönem gözdesiydi. ABD bu gruba 2013 yılından itibaren düzenli silah yardımında bulundu. Hareket Hazm ise ABD’nin verdiği silahları savaşmadan Nusra’ya teslim etti. Nusra bu silahlarla Alevileri, Nusayrileri, Hristiyanları katletti. Şimdi bu grup, ABD bayrağını yakan Şam Cephesi’nin içerisinde.

ABD’nin ılımlı diye yutturmaya çalıştığı ÖSO’ya bağlı Şam Cephesi’nin ABD bayrağını yakması, Suriye’deki karmaşayı bir kez daha gözler önüne serdi. Hep söylüyoruz: Suriye’de ılımlı İslamcı grup yok. ABD’nin ılımlı diye kamuoyuna sunduğu grupların tamamı mezhepçi, yabancı düşmanı ve kafa kesen psikopatlardan oluşan gruplar. ABD, söz konusu unsurları ne kadar allayıp pullasa da bu gerçek gün gibi ortada. Kendileri bu gerçeğres 1in farkında değil mi? Elbette ki farkında. Afganistan’da Taliban’ı yaratırken de her şeyin farkındaydılar. Bugün de aynı şey geçerli. Yazı görselinde kullandığımız Latuff’un karikatüründe anlattığı gibi ABD; AKP ve onun taşeronu ÖSO’yu öne sürüp PYD’yi sınırlandırarak IŞİD’i mutlu ediyor.

Ayrıca yarın bir gün ÖSO’ya bağlı başka bir grup ABD bayrağını yakarsa ona da şaşırmamak lazım. Evet, ÖSO içerisindeki üst kademeyle ABD’nin sıkı ilişkisi olabilir. Fakat ÖSO’nun içerisindeki gruplar yukarıdan aşağıya tam bir denetimle yönetilmiyor. Çoğunun Selefi temelde bağımsız çizgisi bulunuyor.

Yaşananlara bir de AKP’nin penceresinden bakalım. ÖSO’ya bağlı bir grubun ABD bayrağını yakması ve ABD’ye yönelik protesto gösterileri düzenlemesi, AKP açısından Suriye’de çok daha kötü süreçleri beraberinde getirebilir. Neden mi? Sen ABD’yi “PYD dursun; ÖSO’yla beraber her şeyi hallederiz” diye ikna et; Buna rağmen IŞİD’e karşı olağanüstü lojistik destekle birlikte başarısız ol; Üstüne üstlük senin desteklediğin gruplardan biri gidip ABD bayrağını yaksın. ABD’nin Suriye’de AKP’ye verdiği desteğin sınırsız olmadığını birçok yazımızda vurguladık. AKP için kredi tükeniyor. ÖSO’ya bağlı gruplar Bab’ı değil, burnunun ucunu göremiyor!

Son olarak şunu da vurgulamak lazım: El Kaide çizgisindeki Ahrar-Uş Şam’ın MİT yuvası Azez’de ÖSO’nun bayrağını indirmesi, AKP’nin arka bahçesinde cihatçılara verdiği desteğin devam ettiğini net bir şekilde gösteriyor. AKP Suriye’de başarısız oldukça bu gruplara daha fazla sarılacaktır.

bolsevik.org

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!