/ Dünyadan / Suriye’de Son Durum: Esad İdlib’i Kaybetti; Selefiler Güçleniyor!

Suriye’de Son Durum: Esad İdlib’i Kaybetti; Selefiler Güçleniyor!

on 29 Mart 2015 - 16:15 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ana resimNusra İdlib’i dün itibariyle resmen ele geçirdi. İdlib’in kaybedilmesi Rakka’dan sonra Esad’ın en büyük kaybı oldu. İdlib’in kaybedilmesi iki şeyin kanıtı oldu: birincisi selefi unsurlar sahada artık fiili hakimiyeti tamamen ele geçirdi; ikincisi, bu büyük kentin kaybedilmesi Esad’ın iyiden iyiye yorulduğunu, yıprandığını gösterdi. Birincisi son derece açık. Selefilerin güçlendiği gerçeğini açmaya gerek bile yok. Zira ılımlı olarak nitelenen unsurlardan radikallere militan akışı uzun süredir devam ediyordu. Bu etkiyi sahada da net bir şekilde görüyoruz. ÖSO ve diğer gruplar Halep çevresine ve güneybatıdaki Dera ile Lübnan ve İsrail sınırındaki kırsalda kısmen etkisizleşmiş durumda. Şimdi sahne radikallerin!

Esad’ın yıprandığı gerçeğini biraz açmak lazım. Mart 2011’de başlayan iç savaş tam dördüncü yılına girdi. Dile kolay! Bu kadar zamandır Baas ordusu savaşıyor. Erdoğan’ın yenilgiye tarih verdiği zamanın üzerinden bile üç yıl geçti. Elbette bu süreçte Hizbullah’ın ve İran’ın fiili desteği ile Rusya’nın stratejik desteği son derece önemliydi. Esad’ın direnci ve IŞİD’in güçlenmesi Esad’ın uluslararası ortamda ehven-i şer kabul görmesini sağladı. Fakat tüm bu gelişmelere rağmen doğal olarak ordu yıprandı. İdlib’in kaybedilmesi de bunun kanıtı oldu. Zira Nusracılar İdlib’i ani bir saldırıyla almadı. Bağıra çağıra geldiler. Çok uzun süredir İdlib’e yönelik bir saldırıya hazırlandıkları biliniyordu. Bu kadar açık bir saldırıya rağmen İdlib’i savunamıyorsanız, kısmen tükenmişsiniz demektir. Esad’a yakın kaynaklar bunun bir strateji olduğunu söylüyor. Örneğin Suriye Gerçekleri haber sitesi, İdlib’in bilerek boşaltıldığını ve Nusracılar şehre girdikten sonra şehrin kuşatılarak teröristlerin imha edileceğini yazdı; ancak bu elbette gerçeği yansıtmıyor. Sonuçta köyden bahsetmiyoruz. Suriye’nin önemli şehirlerinden biri olan İdlib’i strateji gereği boşaltmak akla uygun değil. Tabi ki Baas’a yakın kaynakların moral motivasyonu yüksek tutmak için böyle haberler vermesi son derece doğal.

Peki bundan sonra ne olacak? Sahada radikallerin etkinliği artmaya devam edecektir. Vekalet savaşında baş aktörler IŞİD ve Nusra olacaktır. Zira Nusra Suriye’nin batısında etkinliğini sürekli arttırmaya devam ediyor. ABD ve diğer batılı aktörler ise rüzgarın yönüne göre konumlanma stratejisini sürdüreceklerdir. Esad’ı kabullenmiş gözükseler de sahada radikallerin etkinliğinin artması onlar için dert değil! Sonuçta taraflar yıpranıyor ve istemedikleri rejim her geçen gün güç kaybediyor. Esad’a gelince; Baas ordusu İdlib’i geri almak için büyük bir operasyona hazırlanıyor; fakat Nusra gibi bir aktöre karşı şehir savaşı vermek son derece zor.

Sonuç olarak mezhepsel fay hatlarının tetiklendiği ve şu ana kadar 300 bin kişinin yaşamını yitirdiği savaşın doğal olarak geldiği son nokta bu. Radikaller güç kazandı ve kendisinden olmayan her unsura karşı katliamı meşru gören bu zihniyet İdlib’deki Alevi’leri tehdit ediyor. Bu vekalet savaşında vekaleti verip elini ovuşturan taraflar ise yaşananlardan son derece memnun!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı