/ Güncel / Suriye İşgali Kapıda mı?

Suriye İşgali Kapıda mı?

on 11 Şubat 2016 - 13:13 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Emperyalizmin en önemli medya organlarından olan CNN, kaynağını açıklamadığı haberinde Türkiye,Suudi isgalciler-suriye-440x330Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri,Bahreyn, Kuveyt, Katar , Fas, Sudan ve Ürdün’ün katılacağı 150 bin kişilik bir ordunun Mart ayında Suriye’ye gireceğini iddia etti. İşgal güçlerinin rotası ile Türkiye üzerinden geçiyor.

Bir süredir Suud rejimi karadan bir operasyona hazır olduklarını ifade ediyordu. ABD’nin de IŞİD’in hızla mevzi kaybettiği ve Rusya’nın hava bombardımanlarıyla kritik alanları eline geçiren Suriye devletinin elinin güçlendiği pozisyona karşı kara operasyonuna olumlu baktığını ifade etmişti.

Geçtiğimiz hafta Suriye ordusu Halep’in kuzeyindeki stratejik hattı kontrolü altına aldı. Kuzeydeki Ratyan bölgesinde yer yer çatışmalar devam etse de bölgede muhaliflerin gücü büyük ölçüde kırılmış durumda. Daha da önemlisi, yaklaşık 4 yıldır kuşatma altına olan Halep’in kuzeybatısındaki Şii bölgeler Zehra ve Nubl, Suriye ve bağlı güçlerin kontrolüne geçmişti. Erdoğan’ın ağıtlar yakarak karşıladığı bu durum selefi güçlere Türkiye’den giden ikmal yollarının kapanması anlamına geliyordu.

“Ilımı” güçlerin sahadaki başarısının  artık giderek  imkansız hale gelmesi; buna karşın  Esad’ın ilerleyişi ve Rusya’nın elinin sahada ve uluslararası politikada güçlenmesi neticesinde emperyalist güçler sıkışmış durumda.Hatırlanacak olursa Cenevre görüşmeleri de tıkanma noktasına gelmişti.

Kara operasyonunun koşulları emperyalistlerce bir seçenek olarak masada duruyor.   Bu projeye Selefileri el bebek gül bebek büyüten Erdoğan’ın dünden hevesli olduğuna hiç şüphe yok.

Emperyalistler elinizi Suriye’den çekin!

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!