/ Dünyadan / Syriza Yol Ayrımında; AB Ve IMF Sıkıştırıyor: ”Emekçilerin Kemerlerini Sıkın!”

Syriza Yol Ayrımında; AB Ve IMF Sıkıştırıyor: ”Emekçilerin Kemerlerini Sıkın!”

on 20 Haziran 2015 - 15:26 Kategori: Dünyadan, Güncel, Yunanistan Dosyası
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bilindiği gibi IMF, Yunanistan’ı 1.5 milyon Euro tutarındaki borcu Haziran ayının sonuna kadar ödemesi için sıkıştırıyor. Syriza bu ödemeyi ancak Avrupa Birliği ve IMF’nin kurtarma paketinin son dilimi olan 7,2 milyar euroyu alabilirse yapabileceğini söylüyor. AB ise, Yunanistan’ın ödeme koşullarını yumuşatma teres 2klifine “şartlı evet” diyor. Bu şartlardan en önemlileri, ürünlerden alınan katma değer vergilerinin arttırılması ve memurlarla emeklilerin maaşlarında indirime gidilmesi. Kısacası AB, “Emekçilerin üzerindeki yükü arttırın; istediğiniz koşulları kabul edelim” diyor.

Syriza artık tam anlamıyla yol ayrımında. Pazartesi günü AB Zirvesi var. Zirve öncesinde tehditler artıyor. Almanya Başbakanı Merkel Yunanistan’ın bir şekilde anlaşma sağlaması gerektiğini, aksi takdirde zirveden karar çıkmayacağını ilan etti.

Yunanistan’ın Ekonomik Tablosu

AB’nin uyguladığı kemer sıkma politikaları emekçilerin üzerinde zaten çok büyük bir yük oluşturuyor. Yunanistan işsizliğin en çok olduğu ülkelerden biri. İşsizlik oranı yüzde 25,8. Net rakamlarla vurgulayacak olursak Yunanistan’da 1.5 milyon işsiz var. Yani, her iki gençten biri işsiz. Yunanistan halklarının %23’ü fakirlik sınırında yaşıyor. Ekonomi 5 yılda %25 küçüldü. Ülkedeki politika faizi yüzde 0,05. Kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 174,9 düzeyinde.

Sonuç

Görüldüğü gibi Yunanistan’da krizin faturası zaten işçi emekçilerin üzerinde; ancak AB “kemer sıkma” adı altında emekçilerin üzerindeki yükün daha fazla arttırılmasını istiyor. Halbuki emekçilerin “kemerleri”zaten son noktasına kadar sıkılı. Örneğin AB memurların ve emeklilerin maaşlarında indirime gidilmesini istiyor; fakat çalışan ve emeklilerin maaşları zaten son dönemde %50 azaldı.res 3

Bu noktada emekçilerin üzerine yüklenecek yeni bir yükü Yunanistan halkları kaldıramaz. Syriza da bunun farkında. Şimdi Rusya’nın kresi sözüne gözler çevrilmiş durumda; fakat Rusya’nın verdiği kredi sözü, miktar olarak Yunanistan’ı içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmaya yetmeyecek. Syriza kelimenin tam anlamıyla AB ile “köşe kapmaca” oynuyor. Şu an için bilinen tek gerçek, Yunanistanlı emekçilerin artık sıkılacak bir kemerlerinin bile kalmadığı!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!