/ Güncel / Tacizci Muavinin Cezası Belli Oldu!

Tacizci Muavinin Cezası Belli Oldu!

on 14 Temmuz 2016 - 19:06 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

25 Mayıs günü Metro Turizm’e ait ve Muğla-İstanbul seferini gerçekleştiren otobüste, araç feribotla Yalova’dan Eskihisar’a geçerken, uyumakta olan kadın yolcunun önünde mastürbasyon yaparak cinsel saldırıda bulunan muavin Gökhan Gökmen, bugün Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fail Gökhan Gökmen, otobüste ikili koltuğa uzanarak uyumakta olan kadın yolcunun önünde mastürbasyon yapmış ve spermleri koltuğa ve kadının üzerine gelmişti. Bunun üzerine uyanan kadın yolcunun tepki göstermesi üzerine, muavin Gökmen, pet şişeden su döküldüğünü iddia etmişti.

Olayın ardından otobüste seyahat etmekte olan bir avukatın jandarmaya haber vermesi üzerine gözaltına alınan fail Gökmen, verdiği ifadede “su döküldüğü” iddiasını tekrarlamış ve serbest bırakılmıştı. Ancak Gebze Cumhuriyet Savcısı’nın itirazı üzerine 2 gün sonra yakalanarak tutuklanmıştı.

Muavinin Savunmasında Taciz İfadeleri

Gökmen, bu defa Gebze 2. Sulh Ceza Hakimliğinde şu ifadeyi verdi: “Benim hareketim müştekiye karşı değildir. Araç Yalova’dan Eskihisar feribotuna bindiğinde uyandım. Kaptana kahve almak üzere otobüsten inerek feribota çıktım. O arada feribotta aşırı dekolte giyinmiş bir bayan gördüm. Sabahın verdiği mahmurlukla tahrik oldum. Kaptanın kahvesini verdikten sonra feribottaki lavabolara baktım. Ama lavabolar doluydu. Otobüse geri döndüm. Otobüsün kontağı kapalı olduğundan iç ışıkları yanmıyordu ve karanlıktı. Otobüsün arka tarafına geçtim. Elime bir bardak almıştım. Burada mastürbasyon yaptım. Daha sonra buradan otobüsün önüne doğru ilerlerken otobüsün içerisinde bulunan çöpleri toplamaya başladım. Çöpleri toplayıp ilerlerken müştekinin uyuduğu bölüme geldim. Müşteki baş tarafı koridora doğru dönük ayakları cam tarafına doğru uyuyordu. Benim de elimde çöp olarak aldığım gazete parçaları, yarım dolu plastik su bardağı ve içimde spermlerim olan diğer bardak vardı. Müştekinin önündeki çöpleri almak için uzandığımda elimdeki bardaklar döküldü. Müşteki uyandı ve başımda beni görünce hafiften çığlık atarak bağırmaya başladı ve ’sen ne yapıyorsun?’ dedi. Ben de üzerine su döküldüğünü kızacak bir şey olmadığını söyledim. Ardından da ben oradan ayrıldım. Ben ilk etapta yalnızca suyun döküldüğünü zannettim.”

Sulh Ceza’daki ifadenin ardından Gebze Cumhuriyet Savcısı Serkan Noğay, saldırgan Gökhan Gökmen hakkında, “cinsel saldırı” suçlamasıyla 12 yıla, “hayasızca hareket” suçlamasıyla da 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlamıştı.

“Bizim de Anamız Bacımız Var” Savunması!

Bugün Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ise saldırgan Gökhan Gökmen, kadın yolcuya cinsel saldırıda bulunmak isteseydi içeceğine bir şeyler katarak bu fiili gerçekleştireceğini ileri sürerek kendisini aklamaya çalıştı. Gökmen şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle müştekiyi bu duruma düşürdüğüm için pişmanım ve vicdan azabı çekiyorum. Metro Turizm’e başlamadan önce 12 yıl kadar gece kulübü ve benzeri yerlerde garson olarak çalıştım. Herhangi bir kadın müşteriyi rahatsız ettiğime dair herhangi bir şikayet almadım. Mağdurun önünde arkasında, sağında ve solunda erkek ve bayan yolcular bulunmaktadır. Ben başıma gelen bu olayı bir ahmaklık ve şansızlık olarak değerlendiriyorum. Dolu bir otobüste böyle bir olayın gerçekleştirilemeyeceğinin mahkememizce dikkate alınmasını istiyorum. Açıkladığım ortamda bu şekilde bir eylemi gerçekleştirmem için kafamın yerinde olmaması gerekir. Benim de kız kardeşim ve bayan akrabalarım var. Bu şekilde bir olayı tasvip etmiyorum. Muavin olarak çalıştığım süre içinde zaman zaman otobüsün çok tenha olduğu durumlar söz konusu olmuştur. Yine benim bu şekilde art niyetim olsa yolcunun içeceğine bir şeyler katarak bu olayı yapma imkanım mevcuttur. O kadar kişi arasında bu şekilde bir olayı gerçekleştirilmesi mümkün değildir”

6 Yıl 3 Ay Hapis Cezası

Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi, olay hakkında bugün verdiği kararda, saldırganın “hayasızca hareket” suçundan beraatine karar verirken; “cinsel saldırı” suçundan 5 yıl hapis cezası verilmesine, cezanın mağdurun beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumda (uyku halinde) olması nedeniyle yarı oranında artırılarak 7 yıl 6 aya çıkarılmasına karar verdi. Ancak “verilen cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak sanığa verilen cezadan takdiren indirim yapılarak” cezanın 6 yıl 3 ay hapis cezasına indirilmesine hükmedildi.

Özrü Kabahatinden Büyük!

Cinsel saldırı suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan saldırganın verdiği ifadeler, olaydaki suçu tetikleyen zihniyeti yeniden gözler önüne serdi. Sulh Ceza’da verdiği ifadede, feribotta gördüğü “dekolte giyinmiş bir kadından tahrik olarak” mastürbasyon yaptığını ileri süren saldırgan, bugünkü davada ise otobüsteki kadın yolcuya saldırıda bulunacak olsaydı, bu fiili yolcunun içeceğine bir şeyler koyarak yapacak olduğunu belirtti. Yine bugün verdiği savunmada “benim de kız kardeşim ve bayan akrabalarım var” bahanesine sarıldı.

Kapitalist düzen ve özellikle de AKP iktidarı tarafından kadına dayatılan toplumsal konumun bir yansıması olan bu söylemler, kadını “üzerinde mülkiyet sağlanabilecek ve tasarruf edilebilecek” bir meta olarak görmekten kaynaklanıyor. Sistemin yargılarını kabul edince de bir kadından sadece giyimi nedeniyle tahrik olabilmek mümkün olabiliyor ya da içeceğine ilaç katarak kadına cinsel davranışlarda bulunmak bir “savunma argümanı” olarak kullanılabiliyor.

Görüldüğü üzere bugün, kadınların cinsel bir meta olarak görülmesine karşı mücadele etmek, ülkenin mevcut şartlarında, bir yaşam mücadelesine dönüşmüş durumda. Bu mücadeleyi kazanmak içinse, benzer cinsel saldırı ya da kadın cinayetlerinin kökeninde yatan “mülkiyet” algısını, yani kapitalist çarkları yıkmak gerekiyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!