/ Güncel / Taksim’de Gezi Parkı Saldırıları

Taksim’de Gezi Parkı Saldırıları

on 8 Mayıs 2013 - 22:31 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
28 Mayıs, 2013

Güncellendi(22.07):

Gün içerisinde kazı çabalarının ve polis saldırılarının püskürtülmesi üzerinde kitle nöbete başladı. Saat 19.00’a yapılan yeni bir çağrıyla Gezi Parkı için mücadeleyi yükseltmeye çağrıldı. Çok daha kalabalık toplanan bu kitle Gezi Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Alanda birikmiş olan polisin ve TOMA’nın alandan çekilmesi üzerine kitle polisi ıslıklarla, alkışlarla protesto etti. Ayrıca alana gelen sanatçılar da direnişe destek oldu; kitle halaylar çekerek bir kez daha Gezi Parkı’nı, Taksim’i sermayenin eline bu kadar kolay bırakmayacağını gösterdi. Gezi Parkı nöbeti bu gece de sabah dek sürecek.


AKP Taksim’i yayalaştırma projesi kapsamında dün, Taksim Gezi Parkı’nda kazı çalışmalarına başlamak istedi. Bu gece yarısı dozerlerin

parka girip kazıyı başlatması üzerine park çevresinde bulunanlar parkta barikat kurarak dozerlerin çalışmasını durdurdu.  Bugün ise Gezi Parkı için nöbet tutan kitleye polis defalarca saldırdı.Sabah erken saatlerden itibaren Gezi Parkı’nda artmaya başlayan kitle, uzun bir süre dozerin çalışmasını engelledi. Polis gün boyunca defalarca kitleyi dağıtmaya çalışsa da başarılı olamadı. Saat 13.00 civarında, dozerin çalışmaya başlama alanında toplanmış olan kitleye sert bir polis müdahalesi gerçekleşti.  Grubu biber gazıyla dağıtmaya çalışan polis, ağaçlara sarılan eylemcileri yerlerde sürükleyerek alandan uzaklaştırmaya çalıştı.

Müdahaleye rağmen alandan ayrılmayan kitle çalışmaya başlayan dozeri engellemek için defalarca alana yüklendi. Dozerin kazı yapacağı alanı çevreleyen polis, protestocuları dozere yaklaştırmamak için defalarca biber gazına başvurdu. Kitle ise “Sermaye Elini Taksim’den Çek”, “Sermaye Defol Gezi Parkı Bizimdir”, “Taksim Bizim İstanbul Bizim” sloganları atarak AKP’nin Taksim üzerindeki sermaye saldırılarını protesto etti. Saat 15.00’e doğru alana desteğe Sırrı Süreyya Önder de geldi.

Kitlenin yoğun polis saldırısına karşı uzun süre alanı savunması üzerine polis kitlenin önünden çekildi. Dozerler çalışmayı durdurdu. Şu an Gezi Parkı için nöbet sürdürülüyor.

***

AKP’nin Taksim başta olmak üzere yaşam alanlarına yönelik sermaye çıkarına saldırıları sürüyor. Bu saldırılara karşı mücadeleyi yükseltmeye!

Bolsevik.org/ İstanbul

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı