/ Güncel / Taksim’de Sansüre İsyan

Taksim’de Sansüre İsyan

on 23 Şubat 2014 - 16:58 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

23 Şubat, 2014

adsız_821 Şubat gecesi Abdullah Gül’ün onayından geçen yeni internet yasasını protesto etmek için kitleler yine Taksim’deydi. Saat 17.00 sularından itibaren gezi parkını yurttaşlara kapatan polis İstiklal Caddesi’nin de birçok sokağının girişinde bekleyişe geçti. Saat 19.00’da sloganlarla harekete geçen kitle, polisin yoğun müdahalesi sonucunda kısa sürede ara sokaklara çekilmek zorunda kaldı. Eylemin ilk dakikalarından itibaren çokça gözaltı yapıldı. İnternet sansürünü protesto etmek için taksimde bulunan Greif direnişçilerinden de ilk yarım saat içinde gözaltına alınanlar oldu. İstiklal’deki çok sert müdahalenin ardından kitlenin bir kısmı Cihangir’e kadar çekildi ve çatışmaya burada devam etti. Polis biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla kitleye müdahale ederken kitle uzun saatler boyunca büyük bir kararlılıkla barikatlar kurarak direndi. Çatışmalar esnasında iki SDH’li de yoldaşımıza gaz kapsülünün isabet etmesiyle yaralandı. Polis kitleyi Cihangirin ara sokaklarına kadar sürdü.

AKP’nin toplumsal muhalefeti susturmak ve yolsuzluklara dair kanıtların yayılmasını engellemek için başvurduğu internet sansürü AKP’ye yönelik öfkeyi arttırmaya devam ederken; Gezi direnişinden bu yana ortaya konan eylemlerin de önemli gündemlerde iktidara zor anlar yaşattığına tanıklık etmeye devam ediyoruz. Taksim’deki sansür karşıtı protestoyu yarım saatte dağıtmayı hedeflemiş olan polis gece geç saatlere kadar direnmekte olan direnişçileri güç bela dağıtabildi.

Sansür yasası ile durmayan MİT yasası ile adeta bir istihbarat toplumu yaratmayı hedefleyen, yasal olarak eylem yasağının bulunmadığı Taksim’de basın açıklamasına dahi tahammül edemeyen AKP diktatörlüğü, iktidarının sarsılmasıyla içine girdiği panikle sokaklarda adeta olağanüstü hal ilan etmiştir. Otoriterleşme yolunda freni boşalan AKP diktatörlüğü sokakta polis terörünü olağan gücüyle kullanabilir ancak girdiği çıkmaz sokakta Gezi ruhundan kaçamayacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!