/ Güncel / Tecavüzcüye 508 Yıl; Ensar’a ve Yandaşlarına Örtbas!

Tecavüzcüye 508 Yıl; Ensar’a ve Yandaşlarına Örtbas!

on 20 Nisan 2016 - 23:10 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Karaman’da 10 erkek öğrenciye cinsel saldırıda bulunan, Ensar Vakfı ve KAİMDER yurtlarında gres 1örevli olan öğretmen Muharrem Büyüktürk hakkında açılan davanın bugün görülen ilk duruşmasında karar açıklandı. Mahkeme sanık öğretmen hakkında 7 çocuğa tecavüz, 2 çocuğa cinsel istismar ve 1 çocuğa müstehcen görüntü izletip taciz etmekten toplam 508 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Sabah saatlerinde Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan dava öncesinde Adliye ve çevresi polis ablukasına alındı. Kentten ve diğer illerden Adliye’ye gelmek isteyenler defalarca polis engellemesine maruz kalırken Adliye içerisine girişler de “personel dışında kimse alınmayacak” denilerek engellendi.

Mahkeme dernek ve siyasi partilerin müdahillik taleplerini reddederken, şehir dışından gelen avukatların mahkemeye girişi de engellendi. Mahkeme heyeti kamu güvenliği ve genel ahlak gerekçesiyle duruşmanın kapalılığı kararı verdi.

Muharrem Büyüktürk mahkemede verdiği ifadelerde öne çıkan ve tepki toplayan noktalar şöyle:

  • “Ben yapmadım. polisler çocukları yanlış yönlendirmiş… Polis bana baskı uyguladı. ‘Sen anlat burada ceza almazsın’ dedi.”
  • “Eşcinsel değilim, tutuklamasınlar diye öyle söyledim, kimseye tecavüz etmedim… Çocuklar kendi aralarında yaptıklarını benim üzerime atıyorlar” (İddianameden basına yansıyan bir haberde Muharreres 2m Büyüktürk’nin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu itiraf ettiği belirtilmişti)..
  • “Çocuklar fen dersinde hayvanlarda üremeyi sordular, bende google ve youtube video açtım”
  • “Polis seni sadece Adana’da hastaneye yatırırlar dediği için önce iddiaları kabul etmiştim… Ben sadece öğrencilerimin ve velilerin olduğu ortamda yargılanmak istiyorum”
  • “Çocukların sınav dönemlerinde, onları teselli etmek için yanlarına yatıyordum.”
  • “Bana komplo kuruldu.”

 Mahkeme Aceleye Getirdi

Tek duruşmada karara bağlanan dosya ile ilgili davayı takip eden avukatlar ile çeşitli dernek ve gruplar, mahkemenin davayı acele olarak karara bağlayıp, sanığın Ensar Vakfı ve Kaimder ile olan ilişkisini, dolayısıyla da bu derneklerin gerçekeleşen olaylardaki sorumluluğunu ve yine bu derneklerin yasadışı işleyişlerine dair bilgileri karartmaya çalıştığını dile getirdi.

Mahkeme Başkanı, davayı açarken “Sanığın savunmasını alıp bugün karar verebilirim. Benim kararım hazır.” demişti. Daha sonrasında reddedilen bu sözler, davanın bugün görülüp hızlıca bitirilmesinin daha öncesinden planlanarak uygulandığını gösteriyor.

Karar Yeterli Değil; Ensar, Kaimder, Valilik, Hükümet: Hepsi Suçlu!

Öncelikle mahkemenin sanık Muharrem Büyüktürk’e verdiği yüksek ceza miktarının, olayın medyaya yansımasının ardından oluşan güçlü kamuoyunun baskısıyla ortaya çıktığını belirlemek gerekiyor. Ancak mahkemenin soruşturmanın derneklere ve Karaman Valisi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne doğru genişletilmesi talebini reddetmesi ve davayı tek duruşmada sona erdirmesi, tecavüz suçunun failinin cezalandırılırken, onu koruyan-kollayan grupların meseleden sıyrılmasına sebep oldu.

Eğer dava devam etseydi, ele geçecek yeni bilgiler ışığında Ensar Vakfı ile Kaimder’in yasadışı uygulamaları ve faile verdikleri destek; devlet kurumlarının ve Hükümet’in bu derneklere verdiği destek de ortaya çıkabilecekti.

Sonuçta mahkeme, kamuoyu baskısı nedeniyle faili cezalandırırken, failin diğer suç ortaklarını ve delilleri karartmaya çalışanları aklamış oldu.

bolsevik.org

Hukuka Marksist Bakış

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!