/ Güncel / TPR (Arjantin)’den Lionel Lâzaro ile Enternasyonalist Paneller

TPR (Arjantin)’den Lionel Lâzaro ile Enternasyonalist Paneller

on 11 Ocak 2016 - 00:43 Kategori: Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

12509905_909947749101661_6279635651654596685_nArjantinli Devrimci Marksist örgüt TPR (Tendencia Piquetera Revolucionaria) üyesi Lionel  Lâzaro ile 9-10 Ekim tarihlerinde Ankara ve İstanbul’da iki panel gerçekleştirdik. 9 Ocak Cumartesi günü Spartaküs Kültür ve Sanat Derneği’nin Ankara’daki merkezinde, 10 Ocak Pazar günü ise İstanbul’daki Sürekli Devrim Hareketi bürosunda gerçekleşen panellere emekçiler ve öğrenciler katılım gösterdi.

Yoldaş Lionel, yaptığı sunumlarda Latin Amerika’da yüzyılın başından bu yana yaşanan politik değişimlerden, günümüzde ulusalcı-reformist hükümetlerin geldiği noktadan, Arjantin ve Venezuela’da yakın zamanda gerçekleşen seçimleri sağ cephelerin kazanmasının temellerinden ve önümüzdeki dönemde Arjantin başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde Marksistlerin alması gereken tutumdan bahsetti. Sağın seçimlerdeki kazanımlarına karşın, işçi sınıfı hareketinin de son yıllarda önemli gelişimler ve ilerlemeler kaydettiğini aktaran Lionel, sınıf mücadelesinde doğru taktikler geliştirildiği ölçüde ciddi potansiyellerin açığa çıkmasının mümkün olduğunu belirtti.

Arjantin’de Kasım ayında yapılan seçimleri liberal sağın adayı Macri kazanmıştı. Macri iktidara geldiği günden bu
yana aralıksız işçi haklarına saldırıyor, paranın değeri düşüyor, neoliberal dönüşümler gırla. Şubat ayında kamu emekçilerinin hükümetle toplu pazarlığı başlayacak. Yoldaş Lionel, emekçilerin bu süreçte güçlü durup pazarlıklardan fazla taviz  vermeden, hatta bunun da ötesinde kazanımla çıkması durumunda, sağcı Macri hükümetinin motivasyon  kaybedeceğini, buna karşılık işçi hareketi için daha büyük hedeflerin mümkün olacağını belirtti.

Hem kamu emekçilerinin pazarlık sürecinde, hem de ilerleyen aylarda ortaya çıkacak yeni mücadele alanlarında işçi sınıfının kazanabilmesi için, güçlü bir sınıf cephesi yaratılması gerektiğini vurgulayan Lionel, bunun için devrimci işçilerle sosyal demokrat-reformist tabanı sokak radikalizminde birleştirecek bir birleşik mücadeleye ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Hareket görünümüne sahip olan TPR’nin bu yolda mücadeleyi daha da yükseltmek adına önüne artık partileşme hedefini koyduğunu ve “Piquetera” partisini kurma iradesiyle yollarına devam edeceklerini aktardı. Ayrıca sunum boyunca, örülecek olan mücadelenin enternasyonal niteliğine vurgu yaptı. Ortadoğu’da, Türkiye’de, Arjantin’de, Avrupa’da; sözün kısası dünyanın her yerinde problemin aynı olduğunu, çözümün de birlikte inşa edilecek bir devrimci Marksist kavgadan geçtiğini belirtti.

Sürekli Devrim Hareketi olarak olmazsa olmaz gördüğümüz enternasyonalizmde ısrarcıyız.  Arjantinli yoldaşlarla gerçekleştirdiğimiz bu paneller Türkiyeli emekçilere ışık tutuyor.

Yaşasın Enternasyonal Mücadelemiz!

Yaşasın Sürekli Devrim!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı