/ Güncel / Trabzon Ayakta

Trabzon Ayakta

on 3 Haziran 2013 - 22:38 Kategori: Güncel, SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
3 Haziran, 2013

Günlerdir ülkenin dört bir tarafında süren eylemlerin yansıması olarak Trabzon’da da 20000 kişilik bir kitle AKP diktatörlüğüne karşı sokağa dökülmüştü, buna paralel olarak da 3 gecedir durmaksızın KTÜ‘de gençlik sosyal medya üzerinden örgütlenip sokağa akın ediyor ülkenin dört bir tarafındaki eylemlere destek oluyordu.

Pazartesi günü ise bazı parti ve örgütler ortak bir karar alarak Taksim’de, Kızılay’da, İzmir’de, Adana’da ve ülkenin birçok yerinde yaşanan polis terörünün ve protesto gösterilerinin ana akım medyada çıkmamasını protesto etmek ve halka gerçeği ulaştırmak amacıyla Trabzon Meydan Park’ında bir resim sergisi açtı. Halk resim sergisini dolaşırken çok güzel tepkiler ortaya koyuyor Diktatöre lanet okuyordu.

Ancak buna bile tahammül edemeyen devlet destekli olduğu her yerinden belli olan 3-5 tane faşist önce sözlü sataşmalarla, ardından küfür ve hakaretlerle Trabzon halkını provoke etti ve halkı galeyana getirip resim sergisine saldırttı bunun üzerine yaşanan çatışmalar sonucu eylemciler faşizme karşı omuz omuza sloganı eşliğinde KESK binasına sığındı. KESK binası önünde saldırmak için toplanan kitle bir süre boyunca neden orda olduğunu anlamadan ‘ya Allah bismillah allahuekber ’ diye bağırmaya başladı. ancak kısa bir süre sonra kitle dağıldı ve geniş çaplı bir kıyıma dönüşmedi. Daha sonra gelen haberler olayları başlatan güruhun alkolik, uyuşturucu bağımlısı serseri insanlar olduğu ve AKP tarafından kullanıldığıydı. Ayrıca bugün Trabzon’da çıkan olayların dünkü 61 plakalı aracın Ankara’da eylemcileri ezmesiyle de yakından ilişkili olduğu açık, AKP diktatörlüğü kalesi olarak gördüğü Trabzon’da bir muhalefet hareketi ortaya çıkmasından korkmaktadır.

Saat 20.00’da ise KESK’in greve destek ve tüm yurtta yapılan direnişlerle dayanışma için yapacağı basın açıklamasına yaklaşık 500 kişilik bir kitle katıldı ve halk herhangi bir olumsuz tepki vermedi. Buradan anlaşılan yaşanan olayların Trabzon halkıyla herhangi bir alakası yoktur olay devlet destekli 3-5 faşistin halkı galeyana getirmesinden ibarettir.

Bolsevik.org TRABZON

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı