/ Güncel / Türkiye Sömürüde Dünya Lideri

Türkiye Sömürüde Dünya Lideri

on 12 Ocak 2017 - 13:32 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

OECD’ye göre en uzun çalışma saatlerinde Türkiye lider.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre, Türkiye en uzun çalışma saatlerinde dünya lideri. Bu, patronların kar oranlarını arttırmanın en temel yollarından birisi. Ücretleri düşük tutmak ve daha az maaşa daha uzun saatler çalıştırmak Türk patronlara büyük kar getiriyor. Türkiye, dünyada sömürüde liderliğe oynuyor.

Rapora göre, ‘iş ve yaşam dengesi’nde en kötü performansı sergileyen Türkiye’yi yüzde 28,8 ile Meksika, yüzde 27,1 ile Güney Kore takip etti. Ancak Türkiye’nin ne Kore gibi gelişmiş bir teknolojik alt yapısı yok. Tıpkı Meksika gibi ağır sömürüye, toplumsal eşitsizilikte rekora koşan bir model.

OECD raporuna göre , haftalık yasal çalışma süresinin 45 saat olduğu Türkiye’de her çalışanın yasal çalışma süresinden ortalama dört saat daha fazla çalıştığını ortaya koydu. Yani, patronlar yasadışı bir şekilde ancak devletin izniyle milyonları yok pahasına çalıştırıyor.Bunu patronlara armağa eden ise devletin emekçilerin örgütlenmesinin önüne her türlü zorluğu çıkarması, örgütsüz bir sınıf yaratması.

Kısacası, 8 saatlik iş günü için verilen tarihsel mücadelenin üzerinden bir asır geçmişken bugün en az  12 saat çalışıyoruz.Oysa Türkiye’de çalışma kanununa göre yasal olarak günlük çalışma süresinin 11 saati geçmemesi gerekiyor.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!