/ Güncel / Tutuklu Gazetecilerden Mektup Var: “Hücrem sizinle dolu, Öylesine Kalabalık Şimdi”

Tutuklu Gazetecilerden Mektup Var: “Hücrem sizinle dolu, Öylesine Kalabalık Şimdi”

on 30 Kasım 2015 - 17:30 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

dundar1

MİT tırlarından çıkan silahları haber yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün yolladığı mektuplar, Şişli’deki Cumhuriyet Gazetesi önünde bir araya gelen kitleye okundu. Kitle sık sık “Özgür basın susturulamaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atarken Diyarbakır’da sokak ortasında güpegündüz katledilen Tahir Elçi de unutulmadı.

Can Dündar’ın Mektubu

“Sevgili Meslektaşlarım
Silivri’deki ilk gecemde televizyonum yoktu.
Tatsız bir karanlığa yapayalnızdım.
Ertesi gün televizyon verdiler. Açtım.
Sizleri gördüm.
Özgürlük diye haykıran sesiniz doldurdu hücremi.
Işığınızla aydınlandım.
Yapayalnız da olsam yürümeye kararlı olduğum bu yolda yapayalnız olmadığımı gördüm.
Hücrem sizinle dolu, öylesine kalabalık şimdi.
Bugün de sesinizi duyuyor olacağım.
O ses, bu dayanışma tutsak gazetecileri dışarıya, Türkiye’yi aydınlığa çıkaracak.dundar2
Hepinizi sevgiyle selamlıyorum”
Can Dündar
Silivri

Erdem Gül’ün Mektubu

“Dışarıdaki arkadaşlara;
Hapiste 2. günümü şu saatler itibariyle tamamlamış durumundayım. Yani cezaevinde hiyerarşik olarak yükselme havalarındayım. Yani mahpus olarak kıdem basıyorum. Bütün mesaimi usta bir mahpus olmaya verdiğim için siz dışarıdakilerin halini o kadar çok almayacağımı kabul edersiniz.

Örnek vereyim. Dün akşam saatlerinde televizyonumuz gelmişti, orada gördüm. Bizim için basın açıklaması yaparken gaz yemişsiniz. Şimdi çok üzüldüm desem, bana “Bekara karı boşamak kolay” yanıtı vermeniz doğal olur, çünkü burada gaz yok.

Tutuklanmamıza ve casus olma ihtimalimize çok sevinen gazetecilerle de siz uğraşacaksınız. Çünkü biz burada başka bir ustalık peşinde çok meşgulüz.

Ama 2 gündür burada beni en çok etkileyen gelişme Tahir Elçi’nin öldürülmesi oldu. Üstelik gazetede bizim tutuklanışımızı eleştiren sözlerini okuduktan sonra son dakika haberiyle gördüm başına gelenleri. Çok sarsıcı. Büyük bir kayıp. Ama zaten Türkiye çok zamandır hep kaybediyor. Belki bu ödediğimiz bedeller bu kayıpların durdurulmasına katkı yapar diye kendimi de avutmak istiyorum.

Korkmayan, umutsuzluğa kapılmadan bir araya gelip sesini yükselten ve ülkenin geleceği için iyi şeyler söyleyen tüm dostlara en içten selam ve sevgiler.”

Erdem Gül
A1 Blok, 6. Koğuş
Silivri.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı