/ Dünyadan / Ukrayna’nın “Madımak’ı”: Odessa Katliamı! (Tilbe Akan)

Ukrayna’nın “Madımak’ı”: Odessa Katliamı! (Tilbe Akan)

on 3 Mayıs 2015 - 23:03 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

2 Mayıs 2014’te Cernomoretst ve Metalist Kharkiv futbol takımları arasındaki maçtan sonra aralarında Sağ Sektör üyelerinin de bulunduğu aşırı sağcı 3000 kişi “ Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Odessa!” diyerek yürüyüşe geçtiler. 300 kadar Rus yanlısıyla aralarında çatışma çıktı. Daha sonra Rus yanlıları sendika binasına sığındılar. Bunun üzerine aşırı sağcılar sendika binasına saldırdı ve katliam sendika binasında gerçekleşti. Aralarında hamile bir kadının da bulunduğu 50 kişi yakılarakukrayna yazı içi katledildi. (Görgü tanıkları arasında sayının 100’ün üstünde olduğu da iddialar arasında) 200’ü aşkın insan da yaralandı.

Olaydan sağ kurtulanlardan Tatyana Ivanenko Rusya devlet televizyonuna yaşanan olayları anlatırken Neo-nazilerin binayı molotoflarla ateşe verdiğini, polisin olayları seyrettiğini, itfayenin çok geç geldiğini ve geldiğinde de aşırı sağcıların yangını söndürmelerine izin vermediklerini belirterek  “İtfaiye geldiğinde artık çok geçti. Bir sürü kişi çoktan ölmüştü. Oysa en yakın itfaiye merkezi sadece 700 metre uzaktaydı” dedi.

Katliam sonrasında sosyal medya paylaşımları da kan donduracak cinsten. “Bravo, Odessa. Pearl of the Ukrainian spirit. Birthplace of the great nationalists Ivan and Yuri Jul. Let the Devils burn in hell. The best of the rebels is the football fans. Bravo.” (Tebrikler Odessa. Ukrayrana ruhunun incisi. Büyük milliyetçi Ivan ve Yuri Jul’un doğduğu yer. O şeytanlar cenennemde yansın. İsyancıların en iyileri futbol fanatikleri. Bravo.  )

Katliam zamanı batı basını da oldukça yanlı bir dille Rus yanlılarını yani katledilenleri suçlamıştı. Amerikalı ve Avrupalı yetkililer aşırı sağcıları açıktan desteklediklerini gösteren açıklamalarda bulundular. İsveç eski başbakanı Carl Bidst “ Rus yanlıları Odessa’da da şiddet eylemleri yapıyorlar. Ne yazık ki bu beklenmedik bir şey değil. Ancak Avrupa’nın kapıları Odessa’ya açıktır.” Ve “ Odessa’da 38 kişinin ölmesi korkunç. Rus yanlıları binaların kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor. Bu şiddet artık sona ermeli” açıklamalarında bulundu. 2014 Eylül’ünde parlamentoya katliamla ilgili sunulan raporda katledilenler suçlu bulundu.

Katliamın yıl dönümünde ise katliam anması yapmak isteyenlerin karşısına Kiev hükümeti 3000’den fazla polisle güvenlik önlemi aldı. Sendikaya çiçek bırakmak isteyenlerin detektörden geçmesi gerektiği bildirildi.

Odessalılar katliamı yapanların yargılanması ve soruşturmanın şeffaf bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulundu. Irkçı nefretle insanları katleden zihniyete karşı, “halkların kardeşliği” şiarı tüm coğrafyalarda yükseltilmedikçe Madımak ve Odessa benzeri katliamlarla karşılaşmaya devam edeceğimizi söyleyebiliriz. Etnik ve mezhepsel gerilimlerden kaynaklanan katliamların önüne geçilebilmesinin tek yolu devrimci Marksist mücadeleyi büyütmekten geçiyor.

Kaynaklar:

http://scgnews.com/the-odessa-massacre-what-really-happened

http://d56amtpp2y9sx.cloudfront.net/sites/default/files/imagecache/full_page_image/inline_image_uploads/Extreme-right-on-Youtube-1.png

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

Sosyalizm Kazanacak!