/ Güncel / Ulaşım Zamlarına Karşı Kampanya

Ulaşım Zamlarına Karşı Kampanya

on 5 Şubat 2016 - 18:29 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

10409740_277836955730403_7493637540284477133_n - Kopyaİstanbul’da İETT’nin 31 Ocak’ta yaptığı zamlara karşı, Sürekli Devrim Hareketi ve İşçinin Yolu kentin çeşitli merkezlerinde imza kampanyası, ajitasyon ve afiş çalışmaları gerçekleştirdi. Kampanya boyunca binlerce emekçi, öğrenci ve yoksula ulaşan SDH üyeleri, kurdukları iletişimlerde sadece ulaşım zamları değil, her alanda artan hayat pahalılığına karşı mücadele etmeye535355_524660437714719_1234531904782184513_n - Kopya - Kopya
çağrı yaptı.

Zamların uygulanmaya başlamasından bir gün önce (30 Ocak Cumartesi) kampanya başladı. Bir hafta boyunca Taksim, Mecidiyeköy, Beşiktaş İskele ve Çarşı, Bakırköy Özgürlük Meydanı, Kadıköy, 1 Mayıs Mahallesi ve bu bölgelerin civarlarında hem ulaşım zamlarına karşı imza toplandı, hem de afiş çalışması gerçekleştirildi.

Bir hafta devam eden kampanya boyunca enerjik ve aktivist bir çalışma örgütlendi. Ajitasyonlarda AKP ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yapılan zamlarla elde ettikleri rant teşhir edildi (İETT ortalama 15 kuruşluk zam ile günde 2 milyon TL ek gelir kazanıyor). Zamlara karşı mücadele etmenin gerekliliği vurgulandı.

Her gün 10 milyondan fazla akbil basımı yapılan İstanbul’da, ulaşım zammı çok geniş kesimlerin gündelik yaşamına dokunuyor. Bu haliyle, halkın kaçınılmaz bir masrafını oluşturan ulaşım ücretlerinin artmasına karşı yapılan kampanya, hem somut bir ihtiyacı karşılamaya yönelmiş oldu, hem de AKP’nin yaşam tarzına dayanan kutuplaşmasını aşarak kitleleri sınıfsal olarak saflaştırmış oldu. Şöyle ki kampanyaya en yoğun ilgiyi işçiler ve öğrenciler gösterirken, imza atanlar arasında azımsanamayacak ölçüde sağ eğilimli emekçi ve gençler de vardı. Hatta AKP’ye oy verdiğini söyleyen ancak ulaşım zamlarına karşı SDH-İşçinin Yolu imzalı bir kampanyaya destek veren onlarca insan oldu.

Birinci kazanım bu oldu; AKP’nin muhafazakâr olanlar ve olmayanlar şeklinde yarattığı kutuplaşmayı aşacak bir çalışma gerçekleştirildi. Buradan çıkan sonuç, daha güçlü bir devrimci hareketin bu tarz kampanyalarla topluma ve kitlelere nasıl alternatif olabileceği görülmüş oldu.

İkinci mesele ise güncel olan ve emekçi sınıflar için önem taşıyan bir konunun kampanya ile sokaklarda gündem edilmesi. Daha önceki zamlarda olduğu gibi, bu zamlara karşı da çeşitli sol kurumlar tekil eylemler gerçekleştirdi. Ancak uzun zamandır yapılamayan ve solun asıl ihtiyacı olan, enerjik bir çalışmayla kitlelere ulaşabilecek bir kampanya gerçekleştirilmesiydi. Hem soldaki tıkanıklığın önünü açacak olan hem de kitlelere umut vaat edebilecek bir hareketlenme, tam da böyle kampanya çalışmalarının daha büyük ölçeklerde örgütlenmesiyle gerçekleşebilecektir.

Mecidiyeköy, Bakırköy, Karaköy, Taksim, 1 Mayıs mahallesi ve Kadıköy’de yapılan çalışmalardan kareler:

Sürekli Devrim Hareketi, AKP’nin baskı dalgalarına karşı önceki haftalarda gerçekleştirdiği kampanyaların ardından, hafta boyunca organize ettiği bu çalışmayla, AKP’nin seçim zaferi ve savaş politikaları ile topluma dayatılan umutsuzluk dalgasına karşı ayakta olduğunu gösterdi. SDH, enerjik bir örgütlenme ve propaganda faaliyeti ile kızıl bayrağı adım adım yükseltmeye devam ediyor.

Emekçiler ve gençlik mücadeleye!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı