/ Güncel / Üniversitede Sıradan Bir Gün: Soruşturmalar, Yargılamalar

Üniversitede Sıradan Bir Gün: Soruşturmalar, Yargılamalar

on 3 Şubat 2016 - 17:12 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Akademiye yönelik baskı dalgası devam ediyor. Bugün hem ODTÜ’lü öğrencilere hem de Ankara Üniversitesi’nden barış metnine imza atan akademisyenlere soruşturma açıldı.Aynı gün, Mülkiye akademisyenlerinden Barış Ünlü’nün “terör propagandası yapmak” iddiasıyla  davası  görüldü. Bugün, üniversite için AKP Türkiye’sinde sıradan bir gündü.

ODTÜ’lülere TEM Soruşturması

ODTÜ’de geçtiğimiz aylarda cumhurbaşkanının özel gayreti ile “Müslümanlara saldırıyorlar” yalanları yeniden ülkenin gündemine oturtulmuştu. AKP’nin kurmayları tepeden verilen emirlerle “okuldan atılacaklar ya da içeri atılacaklar” diyerek soruşturma terörünün işaretini vermişti.Akabinde YÖK’ten özel bir kurul ODTÜ’ye gönderilmiş, yüze yakın öğrenciye soruşturma açılmıştı. Soruşturmaların “şikayet üzerine” açıldığı iddia ediliyor. Oysa bu “şikayetlerin”  bir kısmı o gün orada olmayan hatta şehir dışında olan öğrencilere açılmış bulunuyor.

Bugün öğle saatlerinden itibaren ODTÜ’lü muhalif öğrenciler Ankara Emniyeti, Terörle mücadele şubesinden aranarak tek tek ifadeye çağrıldı. İfadeye çağrılan çok sayıda öğrenci aynı zamanda idari soruşturma da geçiriyor ve iki liste birbiriyle uyum içinde. Yani olay günü okulda hatta Ankara’da olmayan öğrenciler TEM’e “şikayet” üzerine ifadeye çağrılıyor. Hem de terörle mücadele kapsamında. Hem idari hem de adli soruşturma geçirenlerin içinde 5 MFT üyesi de bulunuyor.

Barış Akademisyenlerine  Soruşturma Devam Ediyor

Ankara üniversitesinden Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan ve içinde bolsevik.org ve Marksist Bakış yazarı olan Güneş Gümüş’ün de bulunduğu 121 akademisyene soruşturma açıldı. Akademisyenlerin savcılık tarafından da ifadeye çağrılması bekleniyor.
Soruşturma tebligatında ise şu ifadeler yer alıyor:

Tebligatta şu ifadeler kullanıldı: “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 13.01.2016 tarih ve 1555 sayılı yazısı ve takiben Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün 19.01.2016 tarih ve 2923 Sayılı soruşturma emriyle, ekte sunulan bildiriyi imzaladığınız iddiası ile ilgili olarak hakkınızda, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 53. maddesinin (a) bendi ile diğer maddelerinde özel olarak düzenlenen disipline dair hususlar dışında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun disipline ilişkin hükümleri ve her iki Kanunda bulunmayan usul kuralları açısında Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği uyarınca disiplin soruşturması açılmıştır.”

 

Barış Ünlü’ye Beraat

Öte yandan bugün, Mülkiye hocalarından Barış Ünlü’nün öğrencilerine sorduğu sınav barış-ünlüsorusu üzerine açılan davanını karar duruşması görüldü. Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülen davaya sanık Barış Ünlü ve avukatları katıldı.rd. Doç. Dr. Barış Ünlü Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde verdiği Türkiye’de Siyasal Hayat ve Kurumlar dersinin final sınavında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ‘Kürdistan Devriminin Yolu Manifestosu’ başlıklı broşürü ile 2012 tarihli ‘Ortadoğu’da Yerel Sistem İnşası Olarak Demokratik Modernite’ başlıklı yazısını sınavda sormuştu. Barış Ünlü ilk duruşmasında beraat ederken savunmasında şöyle dedi:
“Ben bu dersi 5 yıldır veriyorum. Bu dersi Ermeni ve Kürt meselesi üzerinden işliyorum. Ermeni ve Kürt meseleleri sadece yüz binlerce insanın ölümüne neden olmadı, devletin resmi ideolojisinde ve yapısında etkili oldu. Bireylerin duygu ve düşüncelerini şekillendirdi. Bu iki meselesinin sonuçlarını anlayamadığımız sürece Osmanlı’nın son 200 yıllık tarihini anlayamayız. Bunları anlamak için konuyla ilgili temel metinleri okutmalıyız. Bu temel metinler arasında Abdullah Öcalan’ın metinleri de var. Bunları okumadan Kürt meselesini anlayamayız. Bu konu için Abdullah Öcalan’ın metinleri önemli kaynaklardır. Bu metinlerden bilim insanları olarak yararlanmak zorundayız. Eğer okutmazsak bilim etiğine aykırı davranmış oluruz”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!