/ Güncel / Urfa’dan Okur Mektubu: Ceylanpınar Halkı İç Savaşı Derinden Yaşıyor!

Urfa’dan Okur Mektubu: Ceylanpınar Halkı İç Savaşı Derinden Yaşıyor!

on 28 Ocak 2013 - 15:13 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
28 Ocak, 2013

 

Suriye’de uzun süredir var olan iç savaştan hepimiz haberdarız. Biz de Ceylanpınar’da olduğumuz 2 gün içerisinde, yaşanan insanlık dramına yakından şahit olduk.

Top seslerinin duyulmadığı tek bir dakika yok. Makinalı tüfek sesleri, bazen bombalar, bazen tekbirler, bazen kaçan insanların sesleri, bazen balkon demirlerinden sıyrılıp geçen mermiler; Suriye’de yaşananların Ceylanpınarlıların günlük hayatlarındaki yansımaları. “Önlem” amacıyla sınıra yığılmış kum tepeleri,  demiryolunda hiç kıpırdamayan vagonlarda kalan askerler var bizim gördüklerimiz arasında. Bir de bölge halkının anlattıkları var. Geceleri ambulanslarla silahlar taşınıyor Suriye’ye. Yine yaralanan ÖSO’cular ambulanslarla Ceylanpınar’a getiriliyor, tedavileri yapılıyor ve yeniden cepheye sürülüyor.

Tanklar sıklıkla sınırdan geçiş yapıyor. Resulayn’da atılan topların çoğu, buradan giden tanklar tarafından atılıyor. Gelen canlı bomba ihbarı sebebiyle Ceylanpınar Devlet Hastanesi hizmet vermiyor. Bütün bunların yanında, bölge halkı durumu fazlasıyla kanıksamış. Önceleri pencere kenarında oturmaktan korkarlarken, şimdi korkmadan en küçük ihtiyaçları için bile dışarı çıkabiliyorlar. Hatta verdikleri bazı tepkilerin trajikomik olduğunu söyleyebiliriz. Hemen sınırda olan kahvenin yakınına bomba düştüğünde, insanlar oyunları bitmeden kalkmamışlar. Evi sınıra çok yakın olan bir bölge sakini, sınıra uzak bir evde kaldığında sessizlikten uyuyamadığından evine dönmüş. En ilginciyse, PKK sempatizanlarının tepkileri oluyor: “Korkmayın, bunlar bizim çocuklar!”

Halkın savaşı kanıksamasına rağmen Ceylanpınarlıların ciddi bir tedirginlik yaşadığını da aktarmak gerek. Daha birkaç gün önce 7 yaşındaki bir kız çocuğu nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla yaralandı. Çocuğun yakınları yaşananlara tepki gösterdiğinde karşılarında polisi buldular. Yine Ceylanpınar’da bir eve patlamamış bir roketatar mermisi isabet etti. Ceylanpınarlılar savaş sürdüğü sürece bu tarz olaylarla karşılaşacaklarının gayet farkındalar.

Sınırdaki kum tepeleri ve vagonlar

Bölge halkının kanıksamışlığının yanı sıra, geri kalan halkın durumdan bihaberliği söz konusu. Yaşananların çok az kısmı yansıtılıyor ne yazık ki. Sürekli haber alıyor olmamıza rağmen, biz bile şaşkınlığımızı üzerimizden atamadan döndük. Suriye’de yaşanan iç savaş ve Türkiye’nin bu savaşa verdiği kirli destek konusunda daha ciddi bir farkındalık oluşturulmalı.

Bir de, sınır kapısında yazan şu ironik söz var: Hudutbirmilletin namusunun ve şerefinin korunduğu yerdir! Ancak iktidarın ÖSO çetelerine verdiği destek sayesinde sınırın artık kevgire döndüğünü, kimin giriş çıkış yaptığının artık belli olmadığını söyleyebiliriz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!