/ Güncel / Yatağan İşçisi Geri Adım Attırdı: Özelleştirme İhalesi Ertelendi!

Yatağan İşçisi Geri Adım Attırdı: Özelleştirme İhalesi Ertelendi!

on 20 Ocak 2014 - 12:03 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
20 Ocak, 2014

 

Özelleştirme İdaresi, bugün sürpriz bir kararla Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin ihalelerini yerel seçim sonrasına ertelediğini duyurdu. Erteleme nedeni olarak her ne kadar “yurtiçi ve yurtdışında oluşan konjonktür ve doların durumu nedeniyle yatırımcılardan gelen talep” gösterilse de Yatağan işçilerinin artarak devam eden eylemlerini taçlandıracak Ankara yürüyüşünün yarattığı tedirginliğin bu kararın alınmasında asıl faktör olduğunu söylemek gerekir.
Özelleştirme İdaresinin Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santrallerinin özelleştirilmesi yönündeki kararı 26 Ağustos tarihinde resmi gazetede yayınlanmış; bu tarihten kısa bir süre sonra 3 Eylül itibariyle de Yatağan işçilerinin mücadele programı oluşturuldu ve Eylül ayı içerisinde Yatağan termik santrali önünde kurulan direniş çadırıyla işçiler eylemlerine start vermişti. Sadece işçiler ve ailelerinden değil bölge insanından da destek alan özelleştirme karşıtı mücadelenin bir sonraki adımı ise Ekim ayında Ankara’ya, meclise yürüyüş oldu.
23 Kasım’da Özelleştirme İdaresi’nin ihaleye çıkmasından sonra eylemlerini artıran Yatağan işçileri, polisin sürekli müdahalesine rağmen 25 Kasım’da Muğla’da AKP İl Başkanlığına ve 26 Kasım’da Milas’ta AKP İlçe Başkanlığına yürüyüş gerçekleştirdi. 30 Kasım’dan itibaren Tayyip Erdoğan’ın Muğla’ya gelecek olması nedeniyle valilik Yatağan işçilerinden duyduğu korkuyla dört gün boyunca bütün eylemleri yasaklasa da işçiler fabrika içinde ve önünde eylemlerini devam ettirdiler, Erdoğan’da sendika şube yöneticileriyle görüşmek zorunda kaldı.
29 Aralık’ta Milas’ta işçiler, aileleri, bölge halkı, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla büyük bir bölge mitingi gerçekleştiren Yatağan işçileri, özelleştirme ihalelerinin gerçekleştirileceği 24 Ocak’ta Ankara’da Zonguldak’tan gelecek emekçilerle de buluşarak etkili bir eylem gerçekleştireceklerdi. Ancak 23 Ocak’ta Yatağan’dan başlayan bir yürüyüşle Ankara’ya gelecek işçilerin Eylül’den beridir sürdürdüğü kararlı, canlı ve güçlü direnişi AKP iktidarını (özellikle de içeride ve dışarıda iyi gitmesi şu günlerde) tedirgin ettiğinden özelleştirme ihalesi yerel seçimler sonrasına, Nisan ayının sonuna ertelendi.
İşçilerin mücadelesinin AKP hükümetini geri adım attırması önemli ama sonuçta termik santrallerin özelleştirilmesi gündemden kalkmış değil. Bu konuda nihai başarı ancak özelleştirme ihalesinin iptaliyle sağlanabilir ki işçiler de bunun bilincinde.
Yatağan işçileri özelleştirme karşıtı mücadele konusunda 1990’lar boyunca edinilmiş önemli bir deneyime sahipler. Termik santral ve maden işçileri bu saldırıları mücadeleleriyle püskürtmeyi bildiler. Ancak şimdi karşılarındaki düşman, 1990’ların bölünmüş siyasal otoritelerinden daha güçlü bir figür ve emek düşmanı politikalarda ısrarıyla bu konumda. AKP’nin neoliberal saldırılarının sertliğine ve tavizsizliğine rağmen Yatağan işçileri kararlı mücadeleleriyle belli bir yol aldılar; ancak daha ileriye gitmek için Türkiye çapında emek düşmanı politikalara karşı direnen emekçilerin ortak mücadele hattını yaratmak gerekiyor. Yatağan işçileri kendi mücadelelerinin merkezinde olduğu, direnen diğer bütün emekçilerin ortak mücadele cephesini oluşturmayı başarırlarsa zaten iyice daralmış durumdaki AKP’ye geri çekilmeye zorlarlar. Böylece emekçilerin mücadeleleriyle bir saldırıyı püskürtmesiyle açılacak yol daha nice işçi direnişlerine ve kazanımlara gebe de olur.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!