/ Dünyadan / “Yoksulluk Paketi” Karşılığında AB Ve Syriza Anlaştı! Mücadeleyi Büyütme Zamanı!

“Yoksulluk Paketi” Karşılığında AB Ve Syriza Anlaştı! Mücadeleyi Büyütme Zamanı!

on 13 Temmuz 2015 - 15:20 Kategori: Dünyadan, Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yunanistan halkının ezici çoğunlukla “hayır” dediği paket iki gün önce meclisten geçti. 300 sandalyeli mecliste yares 2pılan oylamada hükümet ve muhalefetten oluşan 250 milletvekili “evet” oyu verdi. 32 milletvekili “hayır” oyu kullanırken 8 milletvekili ise çekimser kaldı.

Bugün ise yeni gelişmeler yaşandı. Euro Bölgesi liderleri Brüksel’de yaklaşık 17 saat süren zirvenin ardından Yunanistan’la anlaşmaya vardıklarını ilan etti. Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem’un verdiği bilgiye göre, bölge üyesi ülkeler Yunanistan merkezli bir fon oluşturacak. Bu fon, Yunanistan’ın toplam değeri 50 milyarı bulabilecek varlıklarını yönetecek. Özelleştirmeler de bu fon üzerinden yapılacak. Bu fon üzerinden yapılacak satışlardan elde edilecek 25 milyar Euro Yunanistan’a verilecek.

Peki Ne Karşılığında?

Kritik soru da bu zaten. Yunanistan halkının referandumda reddettiği maddelerin çoğu meclisten geçti ve bugün itibariyle kabul edildi. Kabul edilen pakette neler var, bakalım:

  • Vergi gelirlerinin ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 1’i oranında artırılması.
  • Bütçe fazlasının ülkenin GSYİH’inin bu yıl yüzde 1’i, önümüzdeki yıl yüzde 2’si, 2017’de ise yüzde 3’ü olması.
  • Bu kapsamda Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yüzde 23’e varan oranlara yükseltilmesi (Bu oranın gıda ve su için yüzde 13, ilaç için ise yüzde 6 olması öngörülüyor).
  • Yunan Adaları için yıllardır geçerli olan yüzde 30’luk KDV indiriminin Ekim ayından 2016 sonunda dek kademeli olarak kaldırılması.
  • Kurumlar Vergisi’nin yüzde 26’dan yüzde 28’e yükseltilmesi. Lüks ürünlerden daha fazla vergi alınması, televizyon reklamlarına da vergi konması.
  • Emeklilik yaşının 67’de sabitlenmesi. Bu oranın 2022’ye dek sisteme 40 yıl katkı yapanlar için 62 olması.
  • Savunma harcamalarının bu yıl 100, önümüzdeki yıl 200 milyon euro azaltılması.
  • Ülkenin telekom şirketi OTE’nin tamamen özelleştirilmesi, Pire ve Selanik limanlarının özelleştirilmesinin de Ekim ayı sonuna dek tamamlanması.
  • Vergi kaçakçılığı ile etkin mücadele edilmesi, idari birimlerde reforma gidilmesi.

Söz konusu maddelerin, zaten ayyuka çıkmış olan yoksulluğu daha fazla arttıracağını söylemek lazım. KDV’nin gıda ürünlerinde %13, diğer ürünlerde %26 arttırılması, Yunanistanlı yoksulların alım gücünün iyice düşeceğini gösteriyor. Paketten geçen “mezarda emeklilik” yasasından özelleştirmelere kadar bütün maddeler Yunanistanlı emekçilerin aleyhine gelişecek sürece işaret ediyor.

Söz konusu paket geçmeden önce, yaklaşık 10 milyon nüfuslu ülkede ailelerin ortalama gelir düzeyi itibarıyla 2,5 milyon kişi yoksulluk sınırı altında, 3,8 milyon kişi de işsizlik ve imkansızlıklar nedeniyle yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya bulunuyordu. Ülkede yoksulluk bu kadar yüksekken üstelik halk paketi referandumda ezici çoğunlukla reddetmişken daha fazla yoksulluk dışında hiçbir şey getirmeyecek olan paketin meclisten geçmesi Yunanistanlı emekçilere yönelik Syriza tarafından yapılan ihanet olarak tarihteki yerini aldı.

Çipras İhanete Devam Ediyor!

4 milyondan fazla Yunanistanlının, yani her üç kişiden birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı ülkede, yoana resimksulların sırtına yeni ve çok büyük bir kambur yükleyen paketi Çipras memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Çipras bugün yaptığı açıklamada uzun ve zorlu bir mücadelenin sonunda muhafazakâr kesimlerin radikal planlarını uygulamalarını engellediklerini kaydetti.

Aynı Çipras referandum öncesinde Yunanistan halkının paketi reddedeceğini umduğunu söyleyerek topu Yunanistanlı emekçilere atmıştı. Yunanistan halkı paketi reddetti. Ne var ki paket “ara yoldan” geçirilerek kabul edildi. Seçim öncesindeki vaatlerini hatırlamak şöyle dursun, Çipras dümeni AB, IMF ve patronların yoluna kırmaya devam ediyor. Anlaşmadan Merkel mutlu; Çipras umutlu IMF memnun. Olan yine Yunanistanlı emekçilere olacak. Banka kuyruklarında yere çöküp kalan emekliler; hayat pahalılığının altında ezilen emekçiler, Syriza’nın kurnazca ihanetiyle karşı karşıya!

Sonuç

Syriza’nın ihaneti karşısında Yunanistanlı emekçilerin alacağı tavır çok önemli. Artık Syriza’nın emekçilere daha fazla yoksulluk dışında hiçbir şey vaat edemeyeceği son derece açık! Çipras umut dolu açıklamalar yapsa da, Yunanistanlı emekçilerin bu yalanlara artık karnı tok! Zira daha önce uygulanan “kemer sıkma” politikalarının yoksullar açısından yol açtığı sonuçlar gün gibi ortada! 

Syriza’nın seçim öncesinde sistem içi reformist çözüm önerileri kısa süreli rahatlama, nefes alma sağladı. Ancak sistem içi reformist çözüm önerileri, tarihte defalarca kanıtlandığı üzere, kapitalizmin yarattığı sorunları, yoksulluğu, açlığı gelir dağılımındaki adaletsizliği çözemez. Syriza’nın geldiği nokta bunun son örneği.

Daha önceki yazılarımızda defalarca ifade ettiğimiz noktayı tekrar vurgulamakta fayda var: Antarsya gibi aktörlere çok büyük görevler düşüyor. Söz konusu pakete karşı etkili kampanyalar örgütleyerek Syriza’yı köşeye sıkıştırmak ve IMF’nin başını çektiği akbabalara karşı “gardı düşürmemek” bu süreçte elzem! 

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı