/ Güncel / Yunanistan’da Kitlesel Anti-Faşist Eylemler

Yunanistan’da Kitlesel Anti-Faşist Eylemler

on 19 Eylül 2013 - 20:52 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
19 Eylül, 2013

Tolga Karaman

Faşist söylemleri ve saldırılarıyla tepki toplayan Altın Şafak partisine bağlı bir kişinin, anti-faşist ve solcu rap şarkıcısı Pavlos Fyssas’ı bıçaklayarak öldürmesiyle birlikte binlerce kişi faşizme karşı sokaklara döküldü.

Önceki gün Yunanistan’ın başkenti Atina’da rap şarkıcısı Killah-P ismini kullanan 35 yaşındaki Pavlos Fyssas, Altınşafak partisine bağlı bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın ardından Fyssas’ın öldürüldüğü Atina’nın en fakir mahallelerinden olan Keratsini’de başlayan eylemler tüm ülkeye yayıldı. Yunanistan’ın 30 kentinde halk faşizme karşı eylem yaparken, Yunan polisi ise eylemcilere sert müdahalelerde bulunuyor. Özellikle olayın yaşandığı Keratsini’de polis eylemcilere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanıyor. Polisin gözaltına aldığı 130 kişiden 34’ü tutuklandı. Eylemlere sendikalar ve bazı sol örgütlerde destek veriyor. Destek için eylemlere gelen sağcı Bağımsız Yunanistan partisi Panos Kammenos eylemciler tarafından dövülerek kovuldu. Daha sonra Anti-faşist rapçi Fyssas’ın katili polis tarafından Atina’da yakalandı, polisin arama sonucu katilin evinde birçok faşist doküman bulundu. 45 yaşındaki katil sorgu sırasında suçunu itiraf etti. Faşist saldırılara karşı sokaklara dökülen eylemciler ise Altın Şafak partisinin siyasetten çekilmesini istiyor. Altınşafak partisi ise yaptığı açıklamada, olaylarla ilgilerinin olmadığı suçlama yapanların ise sefil ve acınası olduklarını, suçlamayı yapanların Yunanistan’ı bölmek istediklerini belirtti.Altın Şafak Partisi?

Yunanistan’da faşizmin adresi, Altın şafak partisi 2009 genel seçimlerde 0.46’lık oy oranıyla aktif siyasete katıldı, daha sonra 2010’da yapılan yerel seçimlerde  % 5,3 oy alarak Atina belediyesinde 1 sandalye kazanmış oldu. Ülkenin derin bir ekonomik krize girmesiyle beraber Altın şafak partisi 2012 genel seçimlerinde oyların % 7’sini alarak 300 sandalyeli yunan parlamentosunda 21 sandalye kazandı. Seçimlerde yükselen bir grafik çizen ırkçı parti bu başarısının yanında şiddet olaylarını da eksik etmedi. Daha öncede bir sanatçıyı öldürmeye çalışan partiüyeleri, 5 göçmeni öldürmek suçuyla yargılanıyor. Ayrıca partinin genel başkanı Nikos Mihaloliakos, Alman faşist lider Hitlerin ‘Führer’ adını kullanıyor, Hitler için övgü dolu yazılar yazarken her fırsatta yabancı düşmanlığını dile getiriyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!