/ Güncel / Yusuf Yerkel’in Tekmelediği Somalı Madenciye Ceza

Yusuf Yerkel’in Tekmelediği Somalı Madenciye Ceza

on 14 Şubat 2016 - 14:51 Kategori: Güncel
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

17

Bu resmi hatırlamayan yoktur. Soma madeni katliamı sonrası o dönem başbakanlık yapan Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel, katliamı büyük bir öfkeyle protesto eden madenci ve yakınlarına saldırmıştı. Yerkel, Erdoğan’ın aracını tekmeleyen madenciyi eli silahlı askerler eşliğinde linç etmiş, nefretle acılı halka tekme savurmuştu.  Soma’nın katlillerinin fedaisi Yerkel’in bu fotoğrafının yayınlanması da yakın zamanda yasaklanmıştı.

Fotoğrafta tekmelenen  madenci Erdal Kocabıyık’ya mahkeme, Başbakanlık’a ait aracı tekmelediği için ” mala zarara vermekten” dolayı para cezası aldı.Kocabıyık, mahkeme çıkışında o günden bugüne yaşadıklarını şöyle özetledi: “Yaşadığım olaydan sonra çok mağdur kaldım. Çok sıkıntılar yaşadım, hattâ işsiz kaldım. Çevremdeki kişilerin karşısına çıkamaz oldum. Mahkeme sonucuna itiraz ettik. İtirazımı reddeden mahkeme, bu cezayı bana uygun görmüş.”

Eşi Derya Kocabıyık da “O tekme sadece ona vurulmadı, bunu herkes biliyor. Faciayı yaşayan bütün herkese atıldı o tekme. Biz o durumda gerçekten çok sıkıntılı günler yaşadık. Çocuğum bile babasını televizyonda görünce, ‘Anne, babama neden vuruyorlar?’ dediğinde, ben ne diyeceğimi bilemedim. Allah’a şükür, o günleri atlattık. Eşim şimdi işinde gücünde, çalışarak geçimimizi sağlıyor. Bizim zor günlerimizde yanımızda olanlardan Allah razı olsun. Bize mahkeme tarafından kesilen bu faturayı öderiz” diyerek öfkesini dile getirdi.

Soma davasında gerçek sorumlular halen ceza almazken AKP hesap vermeyi bırakalım hakkını arayanları cezalandırma siyasetine devam ediyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!