/ Güncel / Zonguldak Madeninde Direnişçi İşçi Kıyımı

Zonguldak Madeninde Direnişçi İşçi Kıyımı

on 18 Haziran 2016 - 00:21 Kategori: Güncel, Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

13236302_10209417767470525_1656340375_n

Zonguldak’ta açlık grevine Çıkan maden işçileri işten atıldı!

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde bulunan Deka Madenclik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik’e kayyum atanması sonrası, kayyum heyetinin işçilerin maaşına el koyması üzerine, 285 maden işçisi 4 aydır ücretlerini alamadıkları için 16 Mayıs günü direnişe başlamıştı.
Direnişin sonuç vermemesi üzerine 85 işçi, 18 Mayıs’ta çalıştıkları kömür ocağından dışarı çıkmama kararı alarak açlık grevine başlamıştı. Sağlık sorunları nedeniyle sadece 17 işçi açlık grevine 11 gün boyunca devam edebilmiş, Zonguldak Emniyet Müdürü ile yapılan görüşmenin ardından tüm ücret alacaklarının ödenmesi sözü ile eylemlerine son vermişti.

Bundan sonraki süreç hiç de şaşırtıcı değil. Direnişin büyümemesi ve olası bir ölümle sonuçlanıp etkisini artırmaması için, talepleri kabul etmiş gibi görünüp açlık grevi sonlandırıldıktan sonra ocakta açlık grevine devam eden 17 işçi dışında kimseye alacakları ödenmedi.

Açgözlü patronlara 11 günde dahi korku salan 282 maden işçisi, üretimin durdurulması nedeniyle İş Kanunu’nun 29. maddesi gereği toplu olarak işten atıldı.

DHA’nın aktarımına göre işsiz kalan işçiler, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’ne giderek işsizlik maaşı başvurusu yaptı. İşçi Temsilcisi Cemal Akın, kayyum tarafından mağdur edilmeye devam edildiklerini söyledi. Bütün arkadaşlarının maddi olarak çok kötü durumda olduğunu anlatan Akın, şunları söyledi;
“Şirket bizim toplu çıkışımızı verdi. Biz istemedik. Maaşlarımızın bir kısmı ödenmişti. Benim 5 bin 900 lira alacağım duruyor. Benim gibi birçok madenci arkadaşım var alacaklı. Tazminatlarımızı ve maaşlarımızı sorduğumuzda ‘mahkemeye verin’ diyorlar. Biz hemen mahkemeye vermek istemiyoruz. Alacaklarımızı ödeseler şimdilik yeter. Eylemi en son bitiren 17 işçi arkadaşımız alacaklarını aldı bir tek. Biz hala bekliyoruz. Şimdi de toplu çıkışımız verildi.”

Sermaye, işçi sınıfını silahsız bırakmak ve tüm gücünü etkisiz hale getirmek için bir an olsun vakit kaybetmiyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!