/ SEP Girişimi / Ankara’da Coşkulu ve Kitlesel 1 Mayıs

Ankara’da Coşkulu ve Kitlesel 1 Mayıs

on 1 Mayıs 2011 - 13:24 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
(01.05.11)
Sürekli Devrim Hareketi olarak işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a haftalar öncesinden Yüksel caddesinde açtığımız stantlar üzerinden yürüttüğümüz kampanya, işyerleri, üniversite ve liselerde sürdürdüğümüz çalışmalar ve Ankara’nın birçok semtini donattığımız afişlerle hazırlandık.
Kampanyamız boyunca yaptığımız genel antikapitalist propagandanın yanı sıra bir yandan “KPSS hırsızlarından, YGS şifrecilerinden hesap soralım” şiarıyla AKP hükümetinin ipliğini pazara çıkaran ve toplumsal bir öfke uyandıran bu konuyu canlı tutup, tepkileri yükselttik. Diğer yandan da insanları AKP’yi ancak sokakta mücadelemizle süpürebileceğimizi anlatarak 1 Mayıs’ta saflarımıza davet ettik. Yürüttüğümüz 1 Mayıs çalışmalarının meyvesini de güçlü ve nitelikli katılımımızla aldık.
Yürüyüş için toplanma noktası olan gara geldiğimizde geçen yıla oranla hissedilir şekilde katılımın daha güçlü olduğunu gördük. Geçen yıl İstanbul Taksim meydanının 1 Mayıs için açılmış olması bu yıl siyasal grupların bir kısmının Taksim yerine Ankara’yı tercih etmesine yol açmıştı. Ama katılımın geçen yıla göre (tıpkı Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi) artmasındaki esas neden toplumsal muhalefet dinamiklerinin sokağa bakma eğiliminin artıyor oluşunda yatıyor.
1 Mayıs yürüyüşü boyunca, dünyayı sarsan Ortadoğu’daki devrimlere selam gönderdik ve işçi sınıfının kurtuluşu için tek yolun sürekli devrim yolu olduğunu vurguladık. “Yaşasın Sosyalist Dünya Devrimi” şiarlı görkemli pankartımız ve kızıl yıldızların içine yerleştirdiğimiz Lenin ve Troçki posterlerimizle eylem boyunca çokça ilgi kaynağı olduk. Kortejimizden eylem boyunca güçlü şekilde “Zafere Kadar Sürekli Devrim”, “Ankara Elini Kıbrıs’tan Çek”, “İranlı Yoldaşlar Yalnız Değildir”, “Yaşasın Sosyalist Ortadoğu”, “Ya Sürekli Devrim ya Sürekli Katliam”, “AKP’den Hesabı Emekçiler Soracak”, “Şifreci AKP Hesap Verecek”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganları haykırıldı.
Eylem kortejimizi daha bir anlamlı kılan diğer bir unsur da Türkiye’de yaşayan İranlı yoldaşlarımızın kendi dillerinde pankart ve dövizlerle saflarımızda yerlerini alması oldu. Bizimle dayanışma içinde “Bağımsız Kıbrıs” şiarıyla arkamızda yürüyen Kıbrıslıları da hesaba kattığımızda kortejimiz enternasyonalist dayanışmanın güzel bir örneğini sundu. Bir yandan İranlı yoldaşlarla Farsça sloganlar atarken, Kıbrıs halkının taleplerini selamladık, diğer yandan da şiarlarımızı Kürtçe de haykırarak bu coğrafyadaki halkların kardeşliğine ve işçilerin birliğine vurgu yaptık.
120 civarında kitlemizle eylemin sonuna kadar dirayetli duruşumuzu koruyarak miting bitirildiğinde dağılan kitlelere öncülük ederek pankartımız, bayraklarımız ve coşkulu sloganlarımızla eylemin Sakarya Caddesi’ne kadar kitlesel şekilde devamını sağladık. 1 Mayıs bizim açımızdan daha moralli ve coşkulu olarak çıktığımız bir gün olarak geride kalırken önümüzde 6 Mayıs’ta Türkiye devrimci mücadele tarihinin simgeleri Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in ve 1 Mayıs 1996’da işkencede katledilen yoldaşımız devrimci Marksist Akın Reçber’in anmasını gerçekleştirme görevi duruyor.
İşçi sınıfı örgütüyle güçlüdür!
Yaşasın devrim ve sosyalizm!
Zafere kadar sürekli devrim!
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı