/ SEP Girişimi / Boğaziçili Öğrenciler Hem Eğitim Haklarına Hem de İşçilere Sahip Çıktı

Boğaziçili Öğrenciler Hem Eğitim Haklarına Hem de İşçilere Sahip Çıktı

on 24 Mayıs 2013 - 22:27 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
24 Mayıs, 2013
Boğaziçi Üniversitesi Remedial öğrencileri eğitim haklarından mahrum bırakıldıkları gerekçesi ile üniversitede bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yine Boğaziçi öğrencileri öğrenciler Dunkin’ Donut adlı işletmenin kovduğu işçilere sahip çıkarak işletmeyi protesto ettiler.

21 Mayıs Salı günü Remedial öğrenciler bir kez daha yabancı dile eğitimindeki mağduriyetlerini belirtmek ve taleplerini anlatabilmek için yürüdüler.  Haklı talepleri elbette remedial oldukları için burslarının kesilmemesi, yurtta kalmaya devam edebilmek, öğrenci statüsünden yararlanabilmek, sağlık sigortasında öğrenci belgesinden yararlanmak ve ulaşımda öğrenci akbili kullanabilmekti.  Yürüyüş sonunda taleplerini aktaran öğrenciler eylemi sonlandırdı.

Aynı gün okulun işçileri kare blok önünde otururken Dunkin’ Donut işletmesi tarafından tehdit ve zorbalıkla kovulmuştur. İşçilerin kovulma gerekçesi olarak ”hiç birşey almadıkları ve yer işgal ettikleri” gösterilmiştir. Üniversite öğrencileri olarak biz de asıl işgalciyi teşhir etmek ve okulumuzun işçilerine yapılan bu saldırıya sessiz kalmamak adına Dunkın’ Donuts özür dileyene kadar herkesi  Dunkin’ Donuts’ı boykot etmeye çağırıyoruz dedik ve Dunkın Donuts’ı işgal sloganları atarak işgal ettik. İşletme bir gün öncesinde çalışanlara tehditler savururken bugün öğrenci kitlesini görünce hemen geri adım attı ve özür diledi.

Boğaziçi SDH

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!