/ SEP Girişimi / Haziran Ruhu Trabzon’da Etkisini KTÜ Forumu ile Sürdürüyor

Haziran Ruhu Trabzon’da Etkisini KTÜ Forumu ile Sürdürüyor

on 15 Eylül 2013 - 11:19 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Haziran direnişi geçtiğimiz dönemin sonlarında 79 ilde olduğu gibi Trabzon’da da etkisini göstermişti. Devletin ve sermayenin başlattığı, AKP’nin yıllardır devam ettirdiği Karadeniz in muhalifliğini sindirme projesi kendisini, Hopa’da Metin Lokumcu olanlar için Eşkıya ilan edilerek, Derelerini, yaşam alanlarını HES lere karşı savunan Çaykara’da halka uyguladığı doğa talanıyla, Tonya’da çimento fabrikasına karşı direnen binlerce yerel halka uyguladığı rant savaşıyla devam ediyordu. Üniversitede ise Mevcut YÖK ve AKP nin bir birimi haline gelmiş Rektörlük yürütmeleri ve yasaklarıyla zaten sosyal fikirsel düşünceleri tamamen engellenmiş bir üniversite gençliği kaynamaya başlıyordu.

Haziran ayındaki İstanbul’da başlayan, Ankara ve ardından tüm yurda sıçrayan halk ayaklanması Trabzon’u da bu maddi şartlarda esgeçmeyecekti elbette ve cumhuriyet tarihinden bu yana Trabzon’daki en kitlesel muhalefet eylemleri yaklaşık yirmibin kişiyle kendisini gösterdi.

Ardında gelişen süreçlerde final haftalarında olmalarına rağmen yüzlerce öğrenci sık sık polis saldırılarına karşı bir anda sosyal medyadan çağrılar yapıp gece geç saatlerde kampüs içlerinde toplanıyor, kampüsteki yürüyüşlerinin ardından forumlarda tartışıyor, hatta şehir merkezi meydana yürüyüşler düzenliyordu.

Hal böyle iken yeni dönemde Sonbaharın gelmesiyle ODTÜ’deki yola karşı polis saldırılarına uğrayan ODTÜ öğrencilerine destek eylemi gerçekleşiyor, üniversitelerde haremlik selamlık yurt uygulamaları, yemekhanelerden birçok öğrencinin faydalanamama sorunları, 2.öğretim harçlarının devam ediyordu. ÖGB ve polisin okul içerisinde her türlü demokratik eylemlerde ve çalışmalarda artan tacizleri KTÜ‘de Haziran Ruhun un devamcısı forumlar, Trabzon’da da öğrencilerin özgür olarak söz hakkı aldıkları birey olarak kendilerini ifade edebildikleri ve toplu bir şekilde ses çıkarmaları, hiç şüphesiz ihtiyaç gösteriyordu.

Bu doğrultuda bu ihtiyaçtan yola çıkarak, KTÜ nün ilk forumu bugün Makina kantininde gerçekleşti. Forum çalışmaları boyunca üniversite içerisinde yoğun bir çalışması örüldü. Forum başlangıcında, ne ihtiyaçla başladığı, işlevi ve üniversitedeki sorunlar üzerinden gelişti. YÖK ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’ın da yaklaşıyor olması nedeniyle üniverstelerde özgürlüklerimizi kısıtlayan YÖK ile ilişkili fikirler üzerinden tartışma devam etti. İlerleyen süreçte bir sonraki forum haftaya aynı gün Pazartesi gününe alınarak forum sonlandı.

Yeni Dönemde biz de Trabzon Sürekli Devrim hareketi olarak kitlelere götürdüğümüz devrimci marksist program dahilinde çalışmalarımızı hem teorik hem pratik olarak dahada attırarak düzenli yaptığımız etkinlikler yanında Aylık çıkarttığımız Marksist Bakış dergi satışlarımızda yüksek oranda artış ile ivmemizi arttırdık. Cuma günü 12.15 de Üniversite içinde Makina kantini önünde yapacağımız ‘’Haziran direnişi ışığında YÖK ü tartışıyoruz’’ Sunum-Söyleşi etkinliğimizde bu sürece moment katacak bir etkinlik olacaktır.

Dergimizinde son sayısındaki şiarında dediği gibi Tarih şimdi sosyalistleri çağırıyor. Biz de bu yüzden çalışmalarımızı arttırarak devam edeceğiz.

Trabzon’dan SDH’liler

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!