/ SEP Girişimi / İstanbul Üniversitesi’nde Marksist Fikir Topluluğu Kuruldu!

İstanbul Üniversitesi’nde Marksist Fikir Topluluğu Kuruldu!

on 3 Kasım 2012 - 10:38 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak haftalardır yürüttüğümüz Marksist Fikir Topluluğu’nun tanışma toplantısını bugün saat 14.30’da Edebiyat Kantini’nde bir araya gelerek gerçekleştirdik.

ODTÜ ve Ankara Üniversitesi’nde çalışmaları süren Marksist Fikir Topluluğu’nun bir sonraki durağı ise İstanbul Üniversitesi oldu. Genç emekçi kuşaklara Marksizm’i anlattığımız ve diyalog halinde bulunduğumuz öğrencilerle bugün de İstanbul Üniversitesi’nde bir araya geldik ve üniversitede ilk çalışmamız olan tanışma etkinliğini bugün gerçekleştirmiş olduk.

Daha önce bizleri ODTÜ’den bildiklerini söyleyen arkadaşlarla İÜ’de de bir araya gelerek ilerde daha farklı çalışmalar üzerine tartıştık.

Tanışma toplantısında neden böyle bir topluluğa ihtiyaç duyduğumuzu konuşarak üniversite gençliğinin gerek AKP hükümetinin baskılarına ve tutuklama terörüne, Ortadoğu’da ki emperyalist sürece karşı sistemin pasif seyircileri olmayacağımızı dile getirerek okullardaki baskılara birlikte mücadele edilmesini gerektiğini konuştuk.

Kapitalist sistemin nasıl işlediği, sömürünün ne olduğu,  kapitalist sistemdeki sınıf ayrımını, ekonomi politiğin Marksist devrimcilerce iyi bilinmesi gerektiği, artı değerin nasıl oluştuğu ve kapitalist sistemin alternatifinin sosyalizm olduğunu konuşarak günümüzde Marksizm’in hala geçerli olup öğrenilmesi ve yayılması hakkında fikirlerimizi dile getirdik. Soru cevap şeklinde ilerleyen tanışma toplantısı bir sonraki çalışmanın belirlenmesiyle son buldu.

İstanbul Üniversitesi’nde Marksist Fikir Topluluğu’na ne denli ihtiyaç olduğunu bir kez daha görmüş olduk ve bu çalışmalarımız ilerleyen süreçlerde de devam edecektir. Bizler İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak okullarda Marksizm eğitiminin önemini dile getirmekten ve Marks’ın haklılığını ortaya koymaktan bir an olsun geri durmayacağız.

Biz üniversite gençliği olarak dünyadaki emperyalist savaşlara, katliamlara sessiz kalmayacağız. Geleceğin milyonlarca insanın birliğinden gelen gücünde olduğunu biliyoruz. İstanbul Üniversitesi’ndeki çalışmalarımız için genç emekçi kuşağı emperyalist kapitalist sisteme karşı tek alternatif olan Devrimci Marksizm ve sosyalizm için topluluğumuza çağırıyoruz.

     İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MARKSİST FİKİR TOPLULUĞU

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!