/ SEP Girişimi / Marksist Bakış Yazı Kurulu’ndan Yeni Yıl Mesajı

Marksist Bakış Yazı Kurulu’ndan Yeni Yıl Mesajı

on 2 Ocak 2012 - 10:26 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
(02.01.12)
Kapitalist buhranın derinleştiği 2011 yılı dünya çapında yeni bir kuşağın radikalleşme sürecinin ilerlediğini müjdeleyen gelişmelerle geçti. Mücadele rüzgarları Arap dünyasından, Avrupa ve ABD’ye doğru fırtınaya dönüşürken Latin Amerika sınıf mücadelesi açısından 2012’de adından daha çok söz ettirecektir, eski Sovyet coğrafyasında da uyanışın tüm belirtileri mevcuttur. Komşumuz Yunanistan egemenlerin krizi, emekçilerinse bilinç ve örgütlülüğü açısından dünyada yürüyen sınıf mücadelesinin en ileri mevzisini ifade etmektedir. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinde de oldukça keskin biçimler almaya namzet olan sınıf mücadelesi Türkiye’deki mücadeleyi olumlu yönde etkileyecek ve yeni yetişen kuşağı kavga yönünde teşvik edecektir.
Türkiye’de bizleri genel olarak zorlu bir süreç beklemektedir. 2011’de olduğu gibi 2012’de de emperyalist kapitalist sistemin AKP eliyle emekçilere, Kürtlere, demokratik haklara ve özelde de devrimcilere yönelik saldırısı göğüslenmeyi beklemektedir. Bu saldırılara karşı emeğin ve özgürlüklerin savunucusu olduğu müddetçe sosyalist hareketin bu ülkede bir geleceği olacaktır. Ama ayakta kalmak, var olmayı başarmak başka şey; atak yapmak başka birşeydir. Dünya kapitalizminin derin buhranı ve emperyalist savaş denklemlerinin arasından devrimci bir alternatifin yükselebilmesi için yegane yol, gerçek Marksist geleneğin bu topraklarda kökleşmesinden geçmektedir. Mayasında Stalinizm, Kemalizm, liberalizm, sivil toplumcu kimlik siyaseti vb.lerinin harcı olan sol toplamın hemen her parçasının ortak noktası kapitalist özel mülkiyetten kopamayışın bir ifadesi olarak sürekli devrime olan karşıtlıklarıdır. Oysa 21.yy’ın Venezuela, Nepal ve son Arap Devrimleri gibi en ileri örnekleri tüm dünya emekçileri açısından ilerici tek alternatifin sürekli devrim olduğunu ispatlamış, küçük burjuva düşüncesinin ifadeleri olan aşamacılığı ve ulusal dar bakış açılarını ise çürütmüştür.
Yeni bir kuşağın Marksist fikirlere kazanılmasında önemli görevleri olan Marksist Bakış dergisi ve www.bolsevik.org sitesi, 2011 yılında satış rakamlarını ve izlenme oranlarını önemli oranlarda arttırarak etki alanını genişletmiştir. Şüphesiz bu başarının 2012’de de sürmesi için yayınsal faaliyetin niteliği arttırılmaya çalışılacak, gerekli konsantrasyon eşliğinde yoğun çaba gösterilecektir. Ama neticede bütün bu yayın çalışmalarının en önemli amacı örgütlü mücadelenin büyümesi içindir ve yayınsal başarının anahtarı da esasen buradadır. İşçi sınıfının Bolşevik öncüsünün dünya çapında yaratılması tarihsel hedefi için halen örgütlü mücadeleye katılmamış tüm okurlarımızı SDH saflarında örgütlenmeye ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.
Gelecek Her Yerde Bolşevizmindir!
Tek yol Sürekli Devrim!
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı