/ SEP Girişimi / Okur Mektubu: Boğaziçi Üniversitesi’nde Hazırlık Öğrencilerinin Sıkıntıları Sürüyor!

Okur Mektubu: Boğaziçi Üniversitesi’nde Hazırlık Öğrencilerinin Sıkıntıları Sürüyor!

on 16 Ekim 2012 - 10:43 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Bu sene Boğaziçi Üniversitesi’nde 1000 tane zombi var. Peki kimdir bu zombiler? Onlar Boğaziçi’nin öğrenci olmayan öğrencileri. Yani hazırlığı bir yılda geçemeyen, bu yüzdende bir öğrencinin sahip olması gereken hiç bir hakka sahip olmayan öğrencilere Yabancı Diller Yüksekokulu (YADYOK) remedial (beklemeli) öğrenciler diyor. Boğaziçi’ne geldiğinde tek kelime İngilizce bilmeyen öğrencilerin 10 ay gibi kısa bir sürede ileri düzeye gelmeleri bekleniyor.

İleri seviye hazırlık öğrencileri, lisansa geçebilmiş öğrenciler ve bazı hocalar bu duruma bir dur demek yerine remedial öğrencileri karalamaya devam ediyor. ‘Çalışmıyorlar, geziyorlar’, ‘yapan yapıyor’ gibi sesler çıkıyor. Oysa remedialların durumu bu şekilde incelenemez. Çünkü hazırlıkta verilen eğitim kalitesiz ve çok kısa sürüyor. Bazı sınıfların hocaları yeni mezun ve tecrübesiz. Ayrıca hocalarda ciddi bir okul ayrımcılığı var. Bir hocamız ilk dersinde aranızda Galatasaray Lisesi’nden birileri var mı diyerek konuya girmiştir, diğeriyse Robert Koleji’nde şunlar yapılıyor, bunlar var, şurdan gelen öğrencilerimi çok severim gibi sözler sarfetmişlerdi. Bunun yanısıra öğrenciler sürekli ‘bunu da bilmiyorsanız artık..” diye başlayan cümlelere maruz kalıyor. Bir de efsane hocalarımız var ‘ben bu sene şu kadar öğrenci bıraktım’ diyerek bundan gurur duyan.

Öğrencilerin kendilerine neden zombi dediklerine geri dönelim. Remedial olan öğrencilerin bursları kesiliyor, yurtlarda kalmalarına izin verilmiyor, hiç bir derse giremiyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi girdikleri her hazırlık atlama sınavına 130 tl ödüyorlar. Öğrenciler geçtiğimiz haftalarda yaptıkları eylemde rektör, YADYOK müdürü ve öğrenci işleri dekanıyla görüştüler. Görüşmede harç yatıran öğrencilere öğrenci belgesi verilmesi ve haftada birkaç saat yazı dersi verilmesi kabul edilmiş; ancak en önemli talepler reddedilmiştir. Reddedilen talepler arasında remedial öğrencileri için sınıf açılması, hazırlığın tekrar okutulması, bölüme şartlı geçiş ve yurt imkanı da var.

Boğaziçi Üniversitesi sisteme gerekçe olarak YÖK’ü göstererek, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 49.cu maddesine göre ‘normal hazırlık süresi 1 yıldır’ diyor; ancak yasanın devamında sınavda başarılı olamayan öğrencilerin bir ya da iki yarı yıl daha okuma hakkı olduğu yazıyor. İngilizce eğitim yapan diğer bir okul olan ODTÜ ile kıyaslandığında ODTÜ’de hazırlığın ikinci kez okunabildiği, öğrencilerin burslarının kesilmediği ve ikinci sınıf insan muamelesi görmediği çok açıktır.

YADYOK sınıf açmamasına gerekçe olarak bu sene hazırlık öğrencilerinin sayısının artmasını, öğrencilerin yurtlara yerleştirilmemesinin gerekçesi olarak da yurtlarda kapasite sıkıntısını göstermiştir. Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı okulu ticarethaneye çevirmek, kalkan harçların yükünü remedialların omuzlarına atmak ve YÖK’ün kontenjanları arttırmasıyla kalabalıklaşacak olan sınıfların yükünü öğrenciler için ne pahasına olursa olsun -buna bir öğrencinin hayatı dahil- azaltmaya çalışmaktır.

Biz SDH’li öğrenciler olarak Boğaziçi’li remedialların yanındayız ve herkesi onlarla birlikte bu sisteme karşı çıkmaya davet ediyoruz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!