/ SEP Girişimi / SDH’den Açıklama: Yunanistanlı Devrimci Marksistlerle Dayanışmayı Büyütelim!

SDH’den Açıklama: Yunanistanlı Devrimci Marksistlerle Dayanışmayı Büyütelim!

on 31 Ağustos 2013 - 20:30 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
31 Ağustos, 2013

Yunanistan’da ekonomik kriz ve yoksul emekçi halklara saldırılar sürerken, devlet ve faşist Altın Şafak örgütü devrimciler üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Ülkede özellikle toplumsal muhalefetin önemli bileşenleri olan Devrimci Marksist hareketin temsilcileri hedef alınıyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den DİP’in kardeş örgütü olan EEK (Devrimci İşçi Partisi) Genel Sekreteri Savaş Mihail – Matsas Altın Şafak tarafından mahkemeye verildi. Savaş Mihail için yapılan suçlamaların dayanağını ise 2009 yılında kaleme aldığı bir bildiri oluşturuyor. Altın Şafak bu bildiriyi gerekçe göstererek Mihail’in “iftira”, “kamu düzenin bozma”, “şiddete teşvik” gibi suçlamalarla karşı karşıya getiriyor. Altın Şafak esin kaynağı olan Naziler’den aldığı ilhamla Savaş Mihail’i  “Yunanistan’da iç savaş çıkartmak ve bir Yahudi-Bolşevik rejimi kurmak için dünya çapında Yahudi Komplosu’nun aleti” olarak göstermeye çalışıyor.

Yunan mahkemeleri Altın Şafak’ın suçlaması sonrasında 3 Eylül günü Savaş Mihail’i ve Atina Teknik Üniversitesi Rektörü Konstantinos Mucuris’i yargılama kararı aldı.

Faşistlerin hedefindeki bir başka “Irkçılığa ve Faşist Tehdide Karşı Hareket” (KEERFA) aktivisti, Sosyalist İşçi Partisi (SEK) ve Atina Belediye Meclisi üyesi Petros Constantinou. Constantinou’da üyesi olduğu hareketin sitesinde yazdığı bir yazı nedeniyle mahkemeye verildi.

Constantinou’nun özellikle Yunan devletinin Arnavut göçmenler üzerinde uyguladığı katliamlar nedeniyle hedef alındığı belirtiliyor. Faşistlerin ayrıca Antarsya’ya (Antikapitalist Sol Cephe) ait Ambelokipoi’deki ofislerin dışına “Petros ölecek” diye yazılamalar yaparak tehdit ettiği aktarılıyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun devrimcilere yapılan baskılara karşı enternasyonalist dayanaışmayı yükseltmek onurlu bir görevdir. Devrimci yükselişin dünyadaki odak noktalarından biri olan Yunanistan’da da devlet faşizm işbirliğinin mücadelein ön saflarında yer alan devrimcileri hedef alması bizleri şaşırtmamaktadır.

SDH olarak Yunanistanlı Devrimci Marksist yoldaşlarla baskılara karşı dayanışma içerisinde olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!