/ SEP Girişimi / SDH’den Çağrı: AKP’nin Savaş Çığırtkanlığına Sessiz Kalmayalım! Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu’nu Birlikte Kuralım!

SDH’den Çağrı: AKP’nin Savaş Çığırtkanlığına Sessiz Kalmayalım! Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu’nu Birlikte Kuralım!

on 9 Aralık 2012 - 00:07 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
9 Aralık, 2012

Emperyalistlerin Ortadoğu üzerindeki kanlı oyunları dur durak bilmeden sürüyor. Libya’ya NATO eliyle yürütülen müdahale sonrasında ülkenin başına üşüşen emperyalistlerin işgal için rotalarını Suriye’ye çevirmeleri çok uzun sürmedi. İki yıla yakın süredir bir iç savaş yaşayan Suriye’de ABD ve onun Ortadoğulu müttefikleri ile taşeronları Özgür Suriye Ordusu,  koşulları emperyalist müdahale için uygun hale getirmek için canhıraş çalışıyor.

Türkiye egemen sınıfları ve AKP Suriye’deki iç savaşın neredeyse aktif bir tarafı haline gelmiş durumda. Kontra yapılanmalar MİT’in öncülüğünde, CIA, MI6 gibi Batılı istihbarat servisleri tarafından Hatay, Mersin, Adana, Kilis, Urfa gibi kentlerde askeri eğitimlerden geçiriliyor. Savaşın gerçek mağdurları paravan yapılarak, kurulan konteynır kentlerde iç savaşın lojistik destek merkezleri yönetiliyor. Suriye’de savaşan ama Suriye içinden az bir destek bulan ÖSO, sınırı istedikleri rahatlıkta geçerek savaşı sürdürebiliyor. Suriye’ye özgürlük getireceğini iddia eden ÖSO’cuların diğer halklara nasıl saldırdığını, kafa kesme görüntülerini neredeyse canlı olarak izleyebiliyoruz; etnik temizliğe girişebilecek nitelikte olduklarına tanıklık ediyoruz.

Türkiye olası bir emperyalist savaşta askeri bir üs olarak kullanılmak üzere yeniden yapılandırılıyor. Geçtiğimiz süreçte İran’a karşı kullanılmak üzere, NATO eliyle Malatya Kürecik’e füze kalkanı kurulmuştu. AKP iktidarı son olarak NATO’nun Suriye’ye karşı kullanmayı planladığı Patriot füzelerinin Türkiye’ye konuşlandırılmasına onay verdi. AKP bu yönüyle olası bir savaşta önemli bir aktör, Ortadoğu’da sözü geçen bir devlet olma sevdasıyla Türkiye halklarını bu kirli savaşın bir parçası haline getirmekten çekinmemektedir. Sormak gerekiyor, Türkiye işçileri, emekçileri, gençleri komşu bir halka saldırının bedelini üstlenmek zorunda mıdır? Emperyalist çıkarlar için yoksul emekçi halkın çocukları böyle bir savaşın tarafı olmak zorunda mıdır?

Suriye’de yaklaşık 2 yıldır sürdürülen kirli savaş bütün Ortadoğu’yu ateş altında bırakacak, Şii-Sünni ekseninde mezhep çatışmalarını kışkırtacak ve yeni bir kan deryası yaratacak bir felakete dönüşmek üzere. Denklemin bir yanında ABD, Batılı müttefikleri ve Türkiye; diğer tarafında ise Suriye, İran ve bu iki devletin arkasında duran Çin ve Rusya bulunuyor. Ortadoğu bu iki emperyalist blok yeni bir emperyalist savaşın planlarını yapıyorlar. Her iki cephede hızlı bir silahlanma sürecine girmiş durumda.

Bütün bunları göz önüne alarak emekçi sınıflara, ezilen halklara ve gençliğe çağrıda bulunuyoruz:

Bu kanlı oyunu bozalım. ABD’nin bölgedeki taşeronu AKP eliyle böylesine kanlı bir savaşın tetikçiliğinin yürütülmesine izin vermeyelim. NATO eliyle Ortadoğu’nun kan deryasına çevrilmesine sessiz kalmayalım. Türkiye’nin ABD’nin bölgedeki sopası olmasına, sınıra yerleştirilecek Patriot füzeleriyle Suriye’den başlamak üzere bölgesel bir savaşın yürütücülüğüne soyunmasına dur diyelim.

Savaş isteyen bütün egemenler kendi kirli çıkarlarına kimi zaman demokrasi, kimi zaman insan hakları kılıfı giydirmeye çalışmakta, yaptıkları müdahaleleri haklı kılmaya çalışmaktadır. Ancak bizler emperyalist müdahalelerin ne demek olduğunu Balkanlarda, Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da yaşanan deneyimlerden biliyoruz. Tüm Ortadoğu halklarının eşitlik ve kardeşlik içerisinde yaşadığı bir coğrafya istiyorsak, bunun tek yolu Suriye üzerinden dönen emperyalist planları bozmaktan geçmektedir. Bölgemizde emperyalist planlarını bozmak, bu kirli oyuna son vermek isteyen herkesi, “Ankara Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu”nu birlikte kurmaya çağırıyoruz.

 Toplantı Bilgileri: 15 Aralık Cumartesi - 16.00

                     Bayındır 2 Sokak No: 45/7 Kızılay Çankaya-Ankara

“Suriye’de Emperyalist Savaşa Hayır!”

“Katil ABD Ortadoğu’dan Defol!”

“AKP Elini Suriye’den Çek!”

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı