/ SEP Girişimi / Trabzon’da Panel: AKP’nin Çöküşü Hızlanırken Ne Yapmalı

Trabzon’da Panel: AKP’nin Çöküşü Hızlanırken Ne Yapmalı

on 7 Aralık 2013 - 00:32 Kategori: SEP Girişimi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
7 Aralık, 2013

Trabzon SDH’nin 1 haftadır çalışmalarını  yoğun bir şekilde sürdürdüğü   ‘’AKP’nin Çöküşü Hızlanırken Ne Yapmalı’’  konulu panel, bugün  (Cumartesi) Trabzon Sanat Evi’nde gerçekleştirildi. Panele çoğunluğu üniversiteli olmak üzere yaklaşık 35 kişi katıldı.

Panel, Haziran Direnişinde polis tarafından katledilen 7 Devrimci ve tüm Dünya’daki Devrim Şehitleri anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. ODTÜ Marksist Fikir Topluluğu’ndan Derya Koca 18 Aralık sürecini, Haziran Direnişinin analizini ve bunun devamı olarak da ODTÜ’deki yol süreciyle beraber gelişen politik atmosferi anlattı. Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Aralık’ta yaklaşık 3000 polis eşliğinde ODTÜ’ye geldiğini söyleyen Derya Koca bunun sebebinin ODTÜ’deki devrimci, muhalif geleneği baskıyla, polis terörüyle sindirmek istemesinden kaynaklandığını söyledi. ODTÜ’yle beraber tüm üniversiteleri saran protesto gösterilerinin aslında Haziran Direnişinin habercisi olduğunu ve Haziran Direnişiyle beraber gençliğin AKP’nin kalıplarına sığmayacağını gösterdiğini söyledi. Haziran Direnişinin, AKP’nin yaşam alanlarını talan etmesine, geleceksizleştirmeye, piyasalaşmaya, rantsal dönüşüme karşı toplumsal bir patlama olduğunu ifade etti. Son olarak ODTÜ’deki yol sürecine değinen Derya Koca, AKP’nin ve Melih Gökçek’in ODTÜ’ye karşı bilinçli bir saldırı politikası olduğunu ve eylemlerde yoğun polis terörü uyguladığını söyledi. ODTÜ’deki yol protestolarına yaklaşık 5000 kişinin katıldığını söyleyen Koca, ‘’ AKP 90’lar kuşağını kaybetti. ’’ sözleriyle sunumunu tamamladı.

Ardından sözü alan Marksist Bakış dergi yazarı Veli Umut Arslan, seçimlerde AKP’ye karşı nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve Kürt Sorununda barışın neresinde olduğumuzu anlattı. Konuşmasına kısa bir Haziran Günleri analiziyle başlayan Arslan, sokağın gücünden bahsetti. Haziran Günleri’nde sokağa çıkan gençlerin AKP’den kurtulmak için CHP’ye oy vermek zorunda bırakıldığını söyledi. Haziran Direnişi’nin çok güçlü bir sokak hareketi olduğunu söyleyen Arslan, radikalleşen gençlik kuşağının neoliberal politikalarla eşgüdümlü, Cemaat desteğini arkasına alan bir CHP’ye oy vermemesi gerektiğini söyledi. AKP’den kurtulacaksak bunun sokaktan geçtiğini ancak seçimlere yönelik de sosyalistlerin ortak bağımsız adaylar etrafında girmesi gerektiğini anlattı. Konu Kürt Sorununa geldiğinde ise AKP’nin bir muhatapsızlaştırma politikası güttüğünü ve müzakere süreci boyunca elle tutulur tek bir reform yapmadığını söyledi. Son olarak Ortadoğu’nun kanla yoğrulan bir coğrafya olduğundan bahseden Arslan, Sosyalist Ortadoğu programı dışında hiçbir programın bu bölgedeki etnik, dini savaşları bitiremeyeceğini söyledi.

Oldukça akıcı ve canlı sunumlarının ardından, karşılıklı soru-cevap, sohbet şeklinde devam eden etkinlik 2 saatin sonunda bitti.

Bolsevik.org/Trabzon

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!