/ Sınıf Mücadelesi / 20 Ocak Metal Grevi

20 Ocak Metal Grevi

on 21 Ocak 2017 - 13:01 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Metal fabrikalarında grev başladı! 4 bin metal işçisi İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Manisa’da greve başladı. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler bu sabah 10.00 itibariyle grev pankartlarını fabrikalara astı.

SEP – İşçinin Yolu olarak Kartal ABB fabrikasında işçilerle birlikteydik. Sınıf dayanışmasını yükseltmek için sabah saatlerinden itibaren fabrika önüne gelerek, metal işçisi sınıf kardeşleriyle dayanışma duygularımızı paylaştık.

Greve çıkan işçilerle sürece dair önemli konuşmalar gerçekleştirdik. ABB işçileri geri adım atmayacaklarını ve grevden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. İşçilerden biri, işçi sınıfının gereksiz bölünmelerden uzak durması gerektiğini ve ancak dayanışmayı yükselterek kazanabileceğini vurguladı.

Bir ABB işçisi şu an işçilerin durumunun Özal dönemindeki gibi kötüleşmiş olduğunu ve bir kıvılcımla başlayacak mücadele dalgasıyla işçilerin kendi yaşam şartlarını yükseltebileceğini, başka da bir çare olmadığını belirtti. Özal döneminde yaygın bir direnişe geçen işçilerin kendi taleplerini eninde sonunda hem patrolara hem de hükümete kabul ettirdiğini hatırlattı.

Toplu sözleşme görüşmelerine dair bilgi aktaran bir başka işçi de, 2015’teki toplu sözleşme görüşmeleri sırasında MESS’ten ayrılmak zorunda kalan ve EMİS’i kuran işverenlerin tıpkı 2 yıl önceki gibi şimdi de EMİS üzerinden dayatma yaptıklarını ama bu dayatmaları da kıracaklarını vurguladı. EMİS’in son teklifinde zam önerisini sadece 10 kuruş artırdığını ve saat başı ücrete 1,10 tl ve sadece %7 zam önerdiğini söyledi.

ABB işçileri sendika yönetiminin yeteri kadar özen göstermediğini, hatta dün akşam fabrikalarda OHAL nedeniyle grevin ertelenip ertelenmemesini tartıştırdıklarını söyledi. Ancak işçilerin aktarımına göre sendika yöneticileri bütün fabrikalarda güçlü bir grev desteği görünce grevi başlatmak dışında bir çare kalmadı. Görülen o ki, yine fabrikalarda işçilerin sendikaya güvenmesi yeterli olmayacak. Metal işçilerin kendi işyerlerinde örgütlülüklerini koruyarak sendikaya da yol göstermesi gerekiyor.

Özellikle genç işçilerin çoğunlukta olduğu ABB grevi büyük bir coşkuyla başladı. Diğer fabrikalardan gelen haberler de aynı coşkunun her yerde mevcut olduğunu gösteriyor. Metal işçileri bu kararlılığı koruduğu sürece mücadelenin zafere ulaşması en büyük olasılık. Metal işçilerinin mücadelesi diğer sektörlere de örnek olma potansiyeli taşıyor.

Grevden fotoğraflar için tıklayınız

İşçinin Yolu

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!