/ Sınıf Mücadelesi / BTS’den TOGO İşçilerine Ziyaret

BTS’den TOGO İşçilerine Ziyaret

on 13 Eylül 2014 - 11:39 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

28.05.12

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi hava trafik kontrolörleri Esenboğa Havalimanı’nda bir süredir TOGO işçileriyle dayanışmayı örgütlüyorlar. Bugün de işyerlerinde yaygın bir şekilde topladıkları bir miktar parayı direnişteki TOGO işçilerine teslim ettiler. BTS’li hava trafik kontrolörlerinin Togo işçilerini ziyareti sırasında konuşmalar yapıldı, sloganlar atıldı, sınıf dayanışmasının getirdiği duygudaşlığın neticesinde kısa zamanda dostluklar kuruldu.
Sınıf dayanışmasının bu gibi örnekleri büyük önem taşıyor. Patronlar, burjuva devlet ve iktidar son derece merkezi ve ideolojik biçimde hareket ederek emekçilerin örgütsüz kalmaları ve mevcut örgütlerin de dağıtılması için var gücüyle çabalıyorlar. Hal böyleyken en temel haklar için başlatılan, en lokal işçi mücadelelerinin bile başarıya ulaşması için işçi örgütlerinin biraraya gelerek ortak hareket yaratmaları gerekiyor. Son derece merkezileşmiş kapitalist sınıflar karşısında emekçilerin başka türlü kazanma şansı olamaz.
Kendileri de son süreçte iş yavaşlatma ve inisiyatif kullanmama gibi eylemlere öncülük eden BTS’li hava trafik kontrolörlerinin TOGO işçilerinin yanında olması bu anlamda oldukça kıymetlidir. Elbette ki daha çok sayıda emek örgütünün birleşerek hareket etmesine ve bunun genel bir alışkanlığa dönüşerek ülke çapına yayılmasına büyük ihtiyaç var.
Neticede tek tek işçi eylemlerinin başarası için yüklenmek gerekmektedir. Çünkü bu tarz mücadelelerdeki başarılar genel gidişatı bozarak benzer durumdaki işyerlerine örnek teşkil etmektedir. Bu yüzden de en tekil ve lokal “küçük” direnişler bile tüm işçi sınıfını ilgilendiren genel anlamlar kazanmaktadır. Bu anlamda TOGO’da yürütülen mücadele hepimizin kavgasıdır.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!