/ Sınıf Mücadelesi / Cansel Malatyalı Direnişin 237. Açlık grevinin 31. Gününde

Cansel Malatyalı Direnişin 237. Açlık grevinin 31. Gününde

on 16 Ekim 2012 - 14:43 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
16 Ekim, 2012

 

İnşaat Mühendisleri Odası çalışanı Cansel Malatyalı ‘performans düşüklüğü’ bahane edilerek işten çıkarılmıştı. Malatyalı bunun üzerine oturma eylemine başlamıştı.31 gündür ise açlık grevine devam ediyor. İşten çıkarılmadan önce de defalarca mobinge maruz kalan Malatyalı durumunu şöyle anlatıyor:
İMO yönetiminin tuvaleti kullanmayı yasaklama, yemek paramı keyfi olarak lokal işletmecisine yatırma, 2 metrekare mutfağa kapı yaptırıp çıkmayacaksın diyerek tecrit etme, telefonla ve iş arkadaşlarımla konuşmayı kısıtlama, hakaret etme gibi insanlık dışı uygulamalarına maruz kalan bir emekçiyim. Tüm bu baskılara rağmen yaşamak ve çocuklarımı büyütmek için çalışmak zorundayım. Bu sebeple “performans eksikliği nedeniyle” işimden atıldığımı öğrenene kadar yapılanlara boyun eğmek zorunda kaldım.”
Sözde halktan ve emekten yana olan İMO yönetimi Cansel Malatyalı’yı direniş başladığı günden bugüne kadar tam 6 defa gözaltına aldırttı. AKP’nin polisinin Malatyalı’ya, ailesine ve ona destek verenlere işkence yapmasına önayak oldu. Cansel Malatyalı, atıldığı iş yerinin yönetim katından “İşimi Geri İstiyorum” yazılı bir pankart sallandırmıştı. Daha sonra İMO yönetimi emniyete gidip Cansel Malatyalı’dan ve destekçilerinden şikâyetçi oldu. Olayın ardından “Odamıza Alçakça Saldırı” başlıklı bir bildiri yayınladı.
Son olarak ise direnişin 207. gününde 20 saat içerisinde iki kez göz altına alınmasının ardından açlık grevine başlayan Malatyalı açlık grevine başladığını şu şekilde açıkladı:
Bana baskı yapmak ve polisten sıra gelirse müdahale etmek için 10’dan fazla özel güvenlik görevlisi işe alındı. Beni destekleyen kurumlar fax çekilip tehdit edilerek baskı altına alındı. Yetmedi basın açıklamasıyla kınandı. Oda çalışanları bana selam verdikleri için sürekli işten atılmakla tehdit ediliyor. İMO önünde 3 kez kitlesel basın açıklaması yapan, açıklamalarında İMO’ yu yalanlayıp teşhir eden Tez-Koop-İş 60. günde tehdit edilerek direnişten çektirildi. Bir çok oda yöneticisinin haberi dahi olmadan, yalan, çarpıtma ve iftiralarla odalara ve konfederasyonlara açıklamalar yaptırıldı.İMO yönetimi hakkımda sürekli kara propaganda yapıyor. İş teklif edildiği kabul etmediğim yalanlarından bıktım! Bugüne kadar kardeşlerim, kocam, oğlum ve beni destekleyen devrimcilerle birlikte İMO yönetiminin
talimatıyla AKP’nin işkenceci polisi tarafından 6 kez gözaltına alındım… İşe iade talebim yerine getirilene kadar açlık grevindeyim
Mobing yapan, emekçileri durduk yere işinden eden ve AKP’nin polislerine işkence yaptırtan tüm bunlara rağmen kendisini emekten yana ve solcu olarak pazarlayan İMO’nun kodaman bürokratları süreçte kendilerinden beklenenleri yaparak aslında sol değerlerle ve emekle hiçbir alakaları olmadıklarını kanıtlamışlardır. İMO yönetimi tüm inadı ile emek düşmanlığını doruk noktalarında sürdürmekte. Cansel Malatyalı ise işine geri alınıncaya kadar direnişini sürdürmekte oldukça kararlı.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı