/ Sınıf Mücadelesi / ÇAYKUR Grevi Kırıldı

ÇAYKUR Grevi Kırıldı

on 23 Nisan 2013 - 21:50 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
23 Nisan, 2013

Dün ÇAYKUR’da başlayan grev işverenin yoğun basıncı ve tehditlerinin ardından katılımın çok düşük olması nedeni ile fiilen sona erdi.

Tek Gıda-İş Sendikası, Kamu İşverenleri Sendikası ve ÇAYKUR arasındaki aylardır süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kalınca ÇAYKUR bünyesindeki 58 işyerinde bugün grev kararı almıştı. Grev çağrısı yapıldığı günden beri ÇAYKUR işçisi ise işletmenin genel müdürü tarafından sürekli tehditlere maruz kaldı. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel grevin tarihi bir önemi olduğundan, Türkiye’de ki son 20 yılın en büyük grevi olacağına dair dem vursa da günün sonuna doğru greve beklenen katılımın olmadığını açıkladı. Yaptığı açıklamada ÇAYKUR’un işçileri erken çağırmasının grev kırıcılık olduğunu belirtti.

Grev kararı alındığında ÇAYKUR’un genel müdürü tarafından savrulan tehditler grevin yapılmaya çalışıldığı gün de devam etti. Greve katılanlara ücret ödenmeyeceğinden ve bu işçilerin mağdur edileceğine dair türlü tehditlerle grev engellenmeye çalışıldı. AKP’nin bürokratları ÇAYKUR’daki Hak-İş’e bağlı Öz-Gıda-İş ve mevsimlik işçiler üzerinden grevi kırmaya çalıştı. Öz-Gıda-İş’e bağlı hiçbir işçi greve katılmazken mevsimlik işçilerin normal vaktinden bir ay öncesinden işe çağrılması da grevin kırılmasında etkili oldu. Tehditler karşısında kararlı duruşu sergileyemeyen sendika ise akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile bir nevi grevi ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını itiraf etmiş oldular. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel yaptığı açıklama da: “ÇAYKUR, işçisini bir ay önceden işe çağırması nedeniyle grevin etkinliği ortadan kalktı. Sendika bu süreci kağıt üzerinde devam ettiriyor. Greve katılan daimi bin 500 kişi, işe başlayan 7 bin kişi. Bu konuda daha fazla söylenecek bir şey yok. Greve katılan veya katılmayan arkadaşlara söyleyecek başka bir şeyimiz yok. Süreci izliyoruz.” dedi.

Grevin kağıt üzerinde sürdürüleceği ve grevin etkinliği kalmadı söylemlerinden anlaşılacağı üzere Tek Gıda-İş’in elindeki son kalesi ÇAYKUR’u da gözden çıktığı görülüyor. Bu noktada Tek-Gıda-İş’in de yeterli iradeyi gösteremediğini söylemek gerek. Tek-Gıda-İş’in elindeki son kale ve adeta varlık sebebi olan ÇAYKUR işletmesinin sonu sendikanın da tasfiyesi olacak. TEKEL sırasında da benzeri irade sorunları ile karşılaştığımız Tek-Gıda-İş, ÇAYKUR için de aynı şekilde davranıyor. Dolayısıyla kendi sendikal çıkarları açısından bile büyük bir mücadele zorunlu görünürken burada yeterli iradeyi gösterememesi Mustafa Türkel’i tanıyan birini şaşırtmasa gerek.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!