/ Sınıf Mücadelesi / Koç Üniversitesi’nde Direniş Sonuçlandı

Koç Üniversitesi’nde Direniş Sonuçlandı

on 9 Nisan 2013 - 21:40 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
9 Nisan, 2013

Koç Üniversi’tesinde rektörün iki gündür oyalama taktikleri ile geçiştirdiği taleplerin bugün kabul edildiği öğrenildi.

İşçilerin son taleplerinin kabul edileceği yönünde söz veren üniversite yönetimi, talepleri içeren metnin bugün imzalanacağını söylemişti. Ancak verilen sözler tutulmadı; son olarak dün saat 17.00’ye kadar cevap vereceğini söyleyen ve gün boyunca işçileri oyalayan üniversite, belirtilen saatte metnin imzalanamayacağını belirtti. Rektörlük, iş garantisi gibi, iki gece önce onayladıkları maddelerin, dün kabul edilemez olduğunu, hukuki olarak bunun mümkün olmadığını söyledi.Bu durumun ardından dün saat 17.00’de yeniden toplanan işçiler, tüm emek dostlarını üniversitenin önüne desteğe çağırdı. Rektörün yalan söylediğini, bundan sonra da sözüne güvenilemeyeceğini söyleyen işçiler, sistemin bu dayatmalarını kabul etmeyeceklerini söyleyerek direnişe devam kararı aldılar.

İşçiler direniş alanında, taşeron sisteminin sadece Koç Üniversitesi’nde değil, var olduğu her yerde işçi sınıfı açısından büyük bir problem olduğunu, halen süren pek çok taşeron direnişini de göz önüne alarak değerlendirdi. Koç Üniversitesi’nin ve İstanbul’daki diğer üniversitelerin öğrencilerinin de destek verdiği direnişte, mücadele kararlılığı, yapılan her konuşmada ön plandaydı.

Bugün ise Koç Üniversitesi’nden işçilerin taleplerinin tekrar kabul edildiği yönünde bilgiler geldi. Sendika.Org’un haberine göre Koç Üniversitesi işçilerinin işten atılmasıyla bir hafta önce başlayan direniş bu gece anlaşmayla sonuçlandı. İşçilerin talep ettiği maddelerin önemli bir bölümü okul yönetimi tarafından kabul edildi.

Anlaşmaya göre işten atılan işçiler işe geri döndü, taşeron izleme komiteleri kurulması kararlaştırıldı, bu komitelerin seçimle iş başına gelmesi üzerinde anlaşıldı. Bunların yanı sıra işçiler bir önceki taşerondan işten atılmalarından doğan tazminatlarını alacaklar ancak hakları bugün işe başlamış gibi değil ilk işe başladıkları tarihe göre düzenlenecek.

Taşeron sisteminin her hücresine giderek yayılan bu direnişler, işçilerin de gösterdiği ve bundan sonra da göstereceği kararlılıkla, işçi sınıfı açısından olumlu sonuçlar doğurma potansiyelini bünyesinde barındırıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!