/ Sınıf Mücadelesi / Samsun’da Direnen Taşeron İşçilerine Bakan Saldırısı!

Samsun’da Direnen Taşeron İşçilerine Bakan Saldırısı!

on 13 Eylül 2014 - 11:15 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

(01.06.11)
Samsun’da Gazi Devlet Hastanesi önünde 124 gündür direnen Dev-Sağlık İş üyesi taşeron işçileri bir günde iki kez gözaltına alındı, eylem çadırları polis tarafından söküldü!
Yıllarca taşeron şirket altında çalıştıkları Samsun Gazi Devlet Hastanesindeki işlerinden sendika üyesi olmaları sebebiyle atılan Cemalettin Kömpe ve Ali Şahin, hastane önünde işlerini geri dönmek amacıyla direnmeye başlamışlardı. Tam 124 gün boyunca eylemlerine devam eden işçiler bir süredir de eylemlerini 7/24 devam ettiriyorlardı. Geçen hafta içinde de hastane çatısına çıkan Cemalettin Kömpe dikkat çekici eylemi sayesinde Emniyet Müdürünü dahi ayağına getirtmiş; eylem süreci boyunca yapılan yürüyüşlerle il sağlık müdürlüğünün canını sıkmıştı. Cevabı da gecikmedi; ele geçen ilk fırsatta işçilere saldırıldı.
Kömpe ve Şahin dün Samsun İlkadım Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ve Kız Teknik ve Meslek Lisesi`ne Samsun Valisi ile birlikte bir program dahilinde katılan Ulaştırma ve İskan Bakanı Mehmet Demir’i protesto ettiler. Ziyaretin yapıldığı okulun kapısına kendilerini zincirleyen işçilerin etrafı polis tarafından kuşatıldı. İşçilerin çadırlarından uzak kalmasını fırsat bilenler derhal emir vererek eylem çadırını tahrip ettiler, tabii ki bu arada işçileri de okuldaki protestodan gözaltına almayı da unutmadılar!
Gözaltından çıkan işçiler direniş alanları olan eylem çadırlarının tahrip edilmişliğine aldırmadan yeniden direnişlerine kaldıkları yerden devam etmek isteyince bu kez de hastane yönetiminin emriyle özel güvenliğin saldırısına uğradılar. Güvenliğin saldırısı işçilerin ve destekçilerin direnişiyle; hastaneye gelmiş olan hastaların da tepkisiyle karşılaşınca devreye çevik kuvvet girdi. Bizzat bakanın emriyle çadırları tekrar söküldü; işçiler tekrar gözaltına alındı. İşçileri, yaklaşık iki buçuk saat daha gözaltında tutularak serbest bırakıldılar.
İşçiler bugün 16.00’da tekrar çadırlarını kuracaklarını ilan ederek “haklı mücadelemizden bizi kimse vazgeçiremez. Gözaltılar baskılar bizi yıldıramaz.” dediler.
2002’den bu yana taşeronlaşmanın tutkulu savunucusu AKP hükümeti, iş cinayetlerinde ölen yüzlerce işçinin kanı elinde işçi kıyımlarına devam ediyor. İşten atılan işçiler de onlara gereken cevabı vermeye devam ediyor. Taşeron sistemini, görme engelli işçiyi kameralar karşısında azarlayıp aşağılayacak kadar çok sevenler bugün Kömpe ve Şahin’in direnişleriyle rahatsız oluyor. Onlar mücadelelerine devam ediyor; ta ki işlerine geri dönene; taşeron sistemini kaldırana kadar.
Yaşasın sınıf mücadelemiz!
Direne direne kazanacağız!

                                                                                                                                               SDH-Samsun

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!