/ Sınıf Mücadelesi / Şişecam İşçileri Greve Çıkıyor!

Şişecam İşçileri Greve Çıkıyor!

on 19 Haziran 2014 - 14:10 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
19 Haziran, 2014

Şişecam’a bağlı işyerlerinde çalışan 5800 işçiyi kapsayan 24. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşma sağlanamaması üzerine Kristal-İş sendikasının aldığı grev kararı yarın gerçekleşecek. Kristal-İş internet sitesinden yaptığı açıklamada“Cam işverenleri ile sürdürdüğümüz müzakerelerde, ücret zammı, düşük ücretli çalışanlar için talep edilen iyileştirme zammı, işe giriş ücreti ve bazı parasal haklar üzerindeki anlaşmazlık giderilemedi. Ayrıca, bu parasal maddeler kadar önemli olan, çalışanların iş güvencesine ve kazanılmış haklara dönük iki idari madde de uyuşmazlık konuları arasında yer almaktadır.”diyerek yarın sabah Şişecam’a ait 10 işyerinde 5800 işçi ile greve başlayacaklarını duyurdu.

Özellikle ücret zammı ve patronun fazla istirahat izni kullanan işçilerin ikramiyesini kesme talebi gibi maddi konularda anlaşılamazken, geçen sene İstanbul’da Topkapı fabrikasındaki direniş ile kazanılan ‘kapatılan işyerindeki işçilerin hak kaybı yaşamadan diğer işyerlerine geçirilmesi’ maddesi de sendikanın toplu sözleşmeye koyulmasında ısrar olması da uzlaşı sağlanamayan noktalardan. Ücret zammı konusunda Şişecam’a bağlı işyerleri adına masada olan Cam İşverenleri Sendikası saat ücretinde son olarak 0,90 TL artış önerirken Kristal-İş’in talep ettiği rakam 1.90 TL.

Patronun hak kesintilerini ve ücret konusundaki düşük önerilerini kabul etmeyen cam işçileri, masada anlaşma yoksa grev var diyor. Çalışma koşullarının ağırlığı karşısında istirahat izni konusunda da sermaye lehine düzenlemelerin cam işçisi için kabul edilemez olduğu vurgulanırken, işverenin değil işçilerin taleplerinin gerçekleşmesi için üretim duracak.

Toplu sözleşme sürecinde yaşanan bu tıkanıklığın üzerine Kristal-İş sendikasının aldığı karar doğrultusunda Şişecam’a bağlı Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (Mersin fabrikası), Trakya Cam Sanayi A.Ş. ( Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş., Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş., 6 şirket 10 fabrikada bu sabah grev başlayacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!