/ Sınıf Mücadelesi / Şişecam İşçilerinden Coşkulu Eylem!

Şişecam İşçilerinden Coşkulu Eylem!

on 18 Temmuz 2014 - 01:06 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
18 Temmuz, 2014
Kristal-İş ile Şişecam işvereni arasında Ocak ayında başlanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Şişecam’ın, saat ücretine 93 kuruş zammı reva görmesi üzerine anlaşma sağlanamamış ve 20 Haziran 2014 günü 5800 cam işçisi on fabrikada greve başlamıştı.
Grev 8. gününü doldurmak üzereyken  Bakanlar Kurulu kararıyla “milli güvenliği ve genel sağlığı” bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle ertelendi.
Kararı Danıştay’a götüren Kristal-İş, yargıdan da olumsuz karar çıkması üzerine 18 Temmuz Cuma günü 12.00’de Kanyon AVM önünde buluşup Şişecam genel merkezine yürüme kararı aldı.
Mersin, Eskişehir, Paşabahçe ve diğer Şişecam fabrikalarından gelen yaklaşık bin kişilik cam işçisi ve destekçi kitle “Şişecam şaşırma sabrımızı taşırma”, “İşçiyiz haklıyız kazacağız”, “Sadaka deği hakkımızı isteriz”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla coşkulu bir şekilde yürüyüşlerini gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrası kitle Şişecam genel merkezi önünde toplandı. Kristal-İş sendikası genel başkanı Bilal Çetintaş yaptığı basın açıklamasında mücadelelerine sonuna kadar demokratik haklarını kullanarak devam edeceklerini açıladı. Basın açıklaması sonrası eylem sona erdi.
Eylemde Şişecam işçilerinin gösterdiği coşku bu mücadelenin iktidarın bütün engelleme çabalarını karşın süreceğini gösteriyor.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Yorumlar Kapalı

Yorumlar Kapalı

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!