/ Sınıf Mücadelesi / Şişecam’daki Kazanım ve Son Durum Üzerine

Şişecam’daki Kazanım ve Son Durum Üzerine

on 13 Eylül 2014 - 11:52 Kategori: Sınıf Mücadelesi
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

 611x395_sisecam_eylemi_50e7e0ea367f0_0.j

27 Aralık gününden itibaren 14 gün boyunca Topkapı Şişecam fabrikası önünde direnişte bulunan işçiler mücadele tarihine bir kez daha kararlılıklarıyla adlarını yazdırdılar. Daha önce Ankara’nın soğuğunda nöbette olan Tekel işçileri gibi İstanbul’da da karın ortasında bir direnişe başladılar.

Yeni yıla girmeden 4 gün önce Şişecam fabrikası çalışan ortalama kıdemi 18 yıl olan 572 işçiyi, Şişecam yönetimi, Topkapı’da olan fabrikasını Eskişehir’e taşıyıp asgari ücretten çalıştıracağını duyurdu. Ardından işçiler yapılan bu haksızlığa karşı fabrikayı işgal etmişlerdi. (http://www.bolsevik.org/content/sisecamda-hak-gaspina-karsi-direnis-var)

Şişecam yönetiminin fabrikayı Eskişehir’e taşımaktaki genel amacı şuydu:

-Topkapı fabrikasının arazisinin rantından yararlanıp, Eskişehir’e taşıdığı üretimini yeni alacağı düşük ücretli işçilerle daha ucuza sürdürecekti.

-Ayrıca işveren açısından iş feshinin gerçekleştiği bir başka dayanak da, iki sene önce mecliste yasalaştırılan sigorta prim uygulaması ile 25 yaş altı için devlet eliyle işsizlik fonunun patronların cebine aktarılmasını öngören ödenek politikaları oldu.

14 gün boyunca devam eden mücadelede öne çıkan üç talep vardı:

1-İşe geri alınmak

2-Maaşlarında herhangi bir azalmanın olmaması

3-Sendikal haklarını korunması.

İşçiler 14 gün boyunca taleplerinin arkasından mücadele etmeye devam ettiler. 9 Ocak günü ise Kristal-İş’in twitter hesabından yapılan açıklamaya göre direnişteki işçiler kazanıma ulaştı. Kristal-İş ile Şişecam arasında anlaşmaya varıldı.

Peki, kabul edilen şartlar neydi?

İstanbul’da kalmak isteyen ve kıdem tazminatlarını almayı kabul eden 130 işçi dışında fabrikada çalışan 290 işçi, yapılan anlaşmaya göre Türkiye genelindeki Şişecam fabrikalarında mevcut ücret ve sosyal haklarıyla çalışacak. Fabrikadaki sözleşmeli çalışanlar da mevcut ücret ve sosyal haklarıyla birlikte Eskişehir’deki fabrikaya geçecek. İşçilerin hangi fabrikaya gideceği ilerleyen günlerde noter huzurunda yapılan kura ile belli olacak.

Aynı zamanda Şişecam işçilerinin bu konudaki iradesinin yanında direnişte bulunan sol grupların desteği hiçe sayılmamalıdır. Fabrikanın tamamen işçilerin elinde olması da direnişin seyri açısından önemliydi.

Kazanımı Nasıl Değerlendirmeli?

Sendika bürokrasisi patronlarla anlaşmayı bir an önce yapıp ortalığı toparlamak için elinden geleni yaptı. Ancak işçilerin iradesi ile patronlara geri adım attırıldı. İçinde bulunduğumuz dönemde işçi sınıfı açısından durumun pek de aydınlık olmadığını, işçi mücadelelerinin lokal ve zayıf düzeylerde seyrettiğini söylemek mümkün. Patronların böylesine bir dönemde geri adım atmış olması önemliydi.

Peki, Şişecam işçilerine yönelik saldırılar bitti mi?

İşçiler kura yöntemiyle diğer Şişecam fabrikalarına dağıtılacaklar, işçilerin ve ailelerin büyük zorluklar çekeceği aşikâr. Bu yüzden onlara gidecekleri yer için pek de güvence sağlanmamış görülüyor.

Şişecam, olayların şimdilik yatışması açısından işçileri bu noktada oyalamakta. Sonuçta Eskişehir’e açtığı fabrikası için büyük bir sermaye yaratma hayallerini bir kenara atmış görünmüyor.

Şişecam mücadelesini fabrika yöneticilerine karsı direnişinin net olduğunu bizler görüyoruz fakat AKP’nin meclisten geçirmeye çalıştığı yasalar önümüzdeki dönemlerde Türkiyeli emekçileri hedef almaya devam edecek.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

0 YORUM YAP

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bolsevik.org | Sosyalizm Kazanacak!